Shqiptarët në Maqedoni, të cënuar për festën e 28 Nëntorit

  • 28.11.2018
Shqiptarët në Maqedoni, të cënuar për festën e 28 Nëntorit

Në rrugët e Çairit sot ndodheshin flamujt shqiptar ndërsa në komunën e Butelit ndodh e kundërta. Duke pasur parasysh se kjo ndarje vjen nga Ligji që është paraparë për simbolet që komunat me popullsi shqiptare më shumë se 50% të kenë të drejtë të përdorin flamurin kombëtarë, kurse komunat me popullsi shqiptare me 20% mos të kenë të drejtë të përdorin flamurin e kombësis së tyre.

Qytetarë intervistohen nga Kanali televiziv ‘Alsat’ tregojnë se janë të pakënaqur me pozitën e flamurit kombëtar që sipas tyre ka fatin e njëjtë me ligjin përdorimin të gjuhës amtare, në këtë rast edhe përdorimi i gjuhës amtare varet nga përqindja e popullsisë nëpër komuna.


“Sipas popullit shqipëtar nuk është e drejtë, flamuj duhet të ketë edhe atje sepse edhe atje ka shqiptarë dhe duhet të jenë dikund 30% sipas mendimit tim. 01:10 -21 Duhet të respektohet, pasi respektohet dygjuhësia dhe po flitet, ashtu duhet të respektohet edhe flamuri, të ketë flamur edhe në komunën e Butelit dhe gjithkund.”

“Kjo nuk është aspak e drejtë sepse edhe atje ka shqiptarë që jetojnë por nuk e di përse ndodh kjo.”

Situatë e ngjashme me Çairin dhe Butelin ndodhë edhe në Komunën e Kumanovës dhe atë të Likovës. Likova me popullsi shqiptare prej 97.42% ka të drejtë të përdor flamurin por jo edhe Kumanova me 25.8% popullsi shqipëare.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë