Shënon rënie numri i lexuesve në bibliotekën e qytetit të Suharekës “Hajdin Berisha”

  • 04.11.2022
Shënon rënie numri i lexuesve në bibliotekën e qytetit të Suharekës “Hajdin Berisha”

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar Statistikat e Kulturës për vitin 2021

Ky publikim ofron të dhëna statistikore lidhur me aktivitetet e teatrove, shtëpive të kulturës, galerive, muzeve, bibliotekave, kinemave, baletit, filarmonisë, ansamblit dhe Qendrës Kulturore për Fëmijë. 

Sipas statistikave të ASK që ka siguruar SuharekaOnline bëhet e ditur se gjatë vitit 2021 fondi i librave në biblioteka ishte 1,757,863, ndërsa numri i lexuesve ishte 52,929.


Në këto statistika është përfshirë edhe Komuna e Suharekës, ku në bibliotekën e qytetit vetëm gjatë vitit të kaluar janë shtuar 176 tituj të ri.

Biblioteka e Qytetit të Suharekës “Hajdin Berisha” gjatë vitit të kaluar ka regjistruar gjithsej 896 lexues, numër ky i cili e rendit Suharekën në vendin e 15 për nga numri i lexuesve.

Ndërsa duke i krahasuar këto shifra me ato të vitit 2019 ku biblioteka e Suharekës i kishte regjistruar 7221 lexues dhe ishte renditur e treta në Kosovë për nga numri i lexuesve, rezulton se numri i lexuesve në këtë bibliotekë ka rënë dukshëm.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë