SHBA: Pezullojeni taksën ose do të ketë pasoja në raportet tona

  • 25.01.2019
SHBA: Pezullojeni taksën ose do të ketë pasoja në raportet tona

Një marrëveshje gjithëpërfshirëse dhe me dobishmëri të ndërsjelltë është në interes strategjik të Shteteve të Bashkuara, siç komunikoi presidenti Trump në letrën e tij dërguar presidentit Thaçi.

Ju nxis juve dhe udhëheqësve të Kosovës që të shfrytëzoni këtë moment unik, të flisni me zë të unifkikuar gjatë bisedimeve të paqes dhe të përmbaheni nga veprimet që mund ta bëjnë më të vështirë arritjen e një marrëveshjeje.


Disa komentatorë dhe politikanë sygjeruan që statusi i Kosovës si shtet i pavarur dhe sovran, dhe afërsisht i rreshtuar me Shtetet e Bashkuara do ta mbrojnë atë nga gjithë pasojat e vendimeve të tij në arenën ndërkombëtare.

Ne këshillojmë kundër të supozuarit se Kosova apo cilido mik tjetër i SHBA-ve mund të ndërmarr veprime që janë kundër interesave tona strategjike pa ballafaquar me pasojat për marrëdhënjen tonë bilaterale.

Thërrasim  hisedarët nga Kosova dhe tjerë nga rajoni që te tregojnë përkushtim ndaj normalizimit, paqes dhe stabilitetit rajonal dhe ndaj lëvizjes nëpër shtegun drejt integrimit evropian.

Ne ritheksojmë pikëpamjen tonë se një pezullimi menjëhershëm i tarifës ne importin nga Serbia dhe Bosnja , është një masë e nevojshme për të rimëkëmbur momentumin e procesit të dialogut./rtk/

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë