Serbia “me dëshmitë e 8 luftëtarëve të UÇK-së për shitje organesh në Kosovë”

  • 06.12.2018
Serbia “me dëshmitë e 8 luftëtarëve të UÇK-së për shitje organesh në Kosovë”

“Kemi raportin e specifikuar si material sekret, nuk është për opinion, informata është lëndë e diskrecionit gazetar. Ky raport është i vitit 2003. Fjala është për vizitë n e shefit të seksionit për hetime të Tribunalit të Hagës, Patrick Lopez Terez dhe takimit ë tij me drejtorin e seksionit për drejtësi të UNIMK-ut”, ka thënë për rts Milovan Drecun.

Sipas tij, në raport janë përfshirë dëshmitë e tetë shqiptarëve, pjesëtarë të UÇK-së.


“Ky raport bazohet në dëshmitë e tetë dëshmitarëve, me të gjithë shqiptarë nga Kosova dhe Mali i Zi që kanë qenë në UÇK. Katër dëshmitarë kanë marrë pjesë drejtpërdrejt në dërgimin e së paku 90 serbëve e të tjerëve në burgjet në Shqipërisë qendrore e veriore . Tre nga ata i kanë dërguar të arrestuarit në shtëpinë – klinikë në jug të Burrelit. Dy nga dëshmitarët pohojnë se kanë marrë pjesë në transportimin e pjesëve të trupit dhe të organeve në aeroportin ‘Rinas’ afër Tiranës” , ka thënë Drecun.

“Sipas njohurive tona, të gjitha transportet dhe procedurat kirurgjik janë bërë në dijeni e pjesëmarrje të oficerëve mesëm e të lartë të UÇK-së si dhe të mjekëve të Kosovës e të huaj. Këtë operacion i kanë përkrahur njerëzit nga policia sekret shqiptare që në atë kohë ishte nën kontrollin e Sali Berishës”, shkruan në këtë raport që e lexoi Drecuni, , transmeton Botasot.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë