Serbët humbën rreth 35 milionë euro nga taksa 100%

  • 20.12.2018
Serbët humbën rreth 35 milionë euro nga taksa 100%

Në datën 21 Nëntor të vitit 2018, kur Qeveria e Kosovës mori vendim që taksa e produkteve nga shteti i Serbisë të bëhet në 100%, sipas disa statistikave shteti serb humbi rreth 35 milionë euro.

Shkaku i humbjes së 35 milionë euro, është vënia e taksës ndaj serbisë në 100%, këtë njoftim e bëri të ditur Rasim Ljaliç në një emision për RTS-në i cili është Ministër i Tregtisë dhe Turizmit.


Rasim Ljaliç thotë se nga dita kur Kosova ia vuri taksën Serbisë në 100%, Serbët humbën rreth 35 milionë euro, transmeton Indeksonline.

Ministri i Tregtisë dhe Turizmit tha: “Që nga 21 nëntori e deri me sot, humbja nga mallrat është 34.6 milionë euro. Kjo është sasi e dëmit të drejtpërdrejtë, derisa dëmi indirekt shumë më i lartë”.

Për shkak të vënies së taksës 100% ndaj Serbisë, në veri të Kosovës ka filluar të zhvillohet kontrabanda, sepse serbët kanë nevojë për ushqimet bazë.

Ljaliç shtoi se ne duhet t’i sigurojmë gjërat bazë për qytetarët si: ilaçet, ushqimet, nëse ne i sigurojmë këto gjëra bazë nuk mund të rrezikohen qytetarët serb.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë