SBASHK-u nuk ndryshon qëndrim do të ketë grevë deri në plotësimin e kërkesave

  • 15.01.2019
SBASHK-u nuk ndryshon qëndrim do të ketë grevë deri në plotësimin e kërkesave

Pas shumë kërkesave për rritjen e koeficientit të pagave të mësimdhënësve deri në 30%, Qeveria e Kosovës nuk mori masa për këtë kërkesë, për këtë arsye, Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës, Kulturës dhe Teknologjisë (SBAShK) vendosi që nga 14 Janari të hyjë në grevë të përgjithshme deri sa Qeveria e Kosovës të merrë masa, Ministria e Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë po inisiston që ta ndalojë këtë grevë, por SBAShK-u nuk i dëgjon kërkesat e të tjerëve.

SBAShK-u përsëri deklaroi se nuk do të tërhiqemi nga greva, për deri sa Qeveria e Kosovës nuk merr masa për rritjen e koeficientit të pagës deri në 30% për mësimdhënësit.


Gjatë një takimi të sotshëm, Rrahman Jasharaj, Kryetari i SBAShK-ut me anëtarët e Komisionit për Arsim, ku aty mori pjesë edhe Shyqiri Bytyqi, ministri i Arsimit, deklaroi se nuk po kërkohet ngritje pagash, por përmirësim të koeficientit, për arsye që arsimit ta ketë vendin që e meriton.

Rrahman Jasharaj, kryetari i SBAShK-ut tha se: “Nuk kërkojmë lëmoshë, por kërkojmë 30 për qind të rritet koeficienti që sistemi arsimor të ketë vendin meritor. Mësimdhënësit e demotivuar nuk mund të ngritin cilësinë në arsim”.

Sipas, Ymeri Ymerit nga SBAShK-u ky ligj aktual i pagave është duke shkelur parimin e bazueshmërisë.

Ymer Ymeri tha se: “Për shembull, psikologu i shkollës paguhet më pak se psikologu i një qendre klinike. Nuk po kërkojmë rritje pagash, por për punën e njëjtë të paguhemi barabartë”.

Ndërsa, Shyqiri Bytyqi përsëri tha se greva nuk është zgjidhje, Bytyqi tha se Qeveria i ofroi një ofertë për lëvizjen e koeficientit të pagave, por Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës, Kulturës dhe Teknologjisë (SBAShK) nuk po e pranon.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë