Kandidatët për Kuvend Komunal:

AAK
Bexhet Kuçi
2 Mihrije Suka
3 Aziz Bytyqi
4 Reshat Selimaj
5 Enver Shabani
6 Besa Kuqi
7 Lirim Qatani
8 Arlind Hajdaraj
9 Aferdita Mamaj
10 Vullnet Luzhnica
11 Emrush Bytyçi
12 Sanije Kuçi-Rexhepaj
13 Bujar Shala
14 Beqir Berisha
15 Florina Baftijaj
16 Gent Ndrecaj
17 Miranda Fondaj
18 Edona Hasani
19 Beqir Palushi
20 Bukurije Maksutaj
21 Fidaije Kukaj
22 Edon Sadikaj
23 Marigona Suka-Bungu
24 Liridona Balaj
25 Jeton Elshani
26 Edi Bytyqi
27 Rozeta Jahaj
28 Zgjim Gashi
29 Ylli Rraqi
30 Myrvete Shala
31 Mimoza Bajraktari
32 Driton Maliqaj
33 Saranda Bajraktari
34 Xhevxhet Gashi
LDK
Shefket Kolgeci
2 Urim Suka
3 Bulëza Kuçi
4 Flamur Bytyçi
5 Kushtrim Kuçi
6 Elmaze Bytyçi
7 Selman Kolgeci
8 Milit Elshani
9 Shqipe Ramaj
10 Alban Berisha
11 Brahim Curri
12 Jehona Shala
13 Xhavit Bytyçi
14 Qendrim Morina
15 Fahrije Sopa
16 Ali Shala
17 Vehbi Krasniqi
18 Kosovare Kokollari
19 Jeton Hoti
20 Dukagjin Latifi
21 Doruntina Zenelaj
22 Arben Hamzaj
23 Ilir Sopaj
24 Donjeta Kabashaj
25 Altin Bujari
26 Ilir Bytyçi
27 Albulena Fetiu-Hasanaj
28 Ardian Elshani
29 Dardan Vrella
30 Qendresa Shala
31 Mentor Gallapeni
32 Driton Muhaxheri
33 Besarta Daka
34 Bashkim Ndrecaj
LVV
Liridon Fandaj
2 Pranvera Berisha
3 Hetem Muharremaj
4 Laureta Tafaj
5 Agron Maliqaj
6 Jetmir Durmishi
7 Valmire Kryeziu
8 Drilon Zyba
9 Qëndrim Elshani
10 Festë Kabashi
11 Pajtim Lezi
12 Arbër Aliaj
13 Florije Gegaj
14 Arbes Gashi
15 Islam Morina
16 Erlida Bajrami
17 Arsim Muqa
18 Latif Krasniqi
19 Arbërie Bytyqi
20 Arsim Tafolli
21 Astrit Dakaj
22 Arjeta Morina
23 Sami Buzhala
24 Faton Zekolli
25 Arberita Morina
26 Faton Kololli
27 Merlinda Bekteshi
28 Besnik Kryeziu
29 Albulena Krasniqi
30 Granit Hoti
31 Gentiana Daka
32 Qendrim Gashi
33 Veton Shala
34 Yllka Kadolli
PDK
Jeton Rrakaqi
2 Dardan Berisha
3 Mevlude Kabashi
4 Egzon Kryeziu
5 Rilind Krasniqi
6 Ilirjana Basha
7 Liridon Jollxhiu
8 Jeton Baku
9 Arlinda Trolli
10 Bajram Basha
11 Arber Elshani
12 Sheqerie Zyrapi
13 Bashkim Bajramaj
14 Valon Elshani
15 Marigona Vataj
16 Reshat Selimaj
17 Shaip Selimi
18 Çendresa Krasniqi
19 Jashar Bytyçi
20 Ismet Ahmeti
21 Floriana Kadriu
22 Ardit Cikaqi
23 Artane Bytyçi
24 Flutura Shukolli
25 Blerim Selimi
26 Lutfi Kadriaj
27 Besarta Veselaj
28 Burim Gashi
29 Erjon Morina
30 Arjana Fangu
31 Muhamet Sallauka
32 Melihate Bungu
33 Floriana Gashi
34 Alush Shala
NISMA
Jehona Rrafshi
2 Avni Lubovci
3 Antoneta Berisha
4 Edonis Bytyqi
5 Kujtesë Bytyçi
6 Lavdije Gashi
7 Arsim Gollopeni
8 Sahide Muharremi
9 Blerta Rrafshi
10 Nadije Hysenaj
11 Leotrim Gashi
12 Vezire Kadriaj Maksutaj
13 Besiana Fangu
I.TH
Herolind Limaj
2 Hysni Bytyçi
3 Almenta Kryeziu
4 Lumbardh Sopa
5 Besim Krasniqi
6 Vlore Kryeziu
7 Hisen Bytyqi
8 Gëzim Helshani
9 Rita Elshani
10 Eduard Fangu
11 Mustaf Elshani
12 Fjolla Elshani
13 Ismajl Fetaj
14 Agim Kuçi
15 Nora Tërshani
16 Tauland Kuçi
17 Shaip Kuçi
18 Bleona Gashi
19 Gzim Musaj
20 Arton Baralija
21 Fahrije Hoxhaj
shfaq

SBAShK: Shtatzënat dhe të sëmurët të lirohen nga obligimi për paraqitje fizike në punë

07.09.2021 / Lajme

SBAShK: Shtatzënat dhe të sëmurët të lirohen nga obligimi për paraqitje fizike në punë
Foto: Ilustrim

Përgatitjet për fillimin e vitit të ri shkollor 2021/2022 kanë qenë temë kryesore e diskutimit në një takim virtual në të cilin kanë marrë pjesë Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, përfaqësues të Drejtorive Komunale të Arsimit, përfaqësues të SBAShK-ut dhe ata të Këshillit të Prindërve në Prishtinë.

Në këtë takim virtual, Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBAShK), ka shprehur gatishmërinë për fillimin e vitit të ri shkollor 2021/2022, ku edhe ka potencuar disa çështje të cilat duhet të zgjidhen.

Nga SBASHK-u kanë thënë se duhet zgjidhje konkrete për punëtoret shtatzëna në arsim, nëse vazhdon të mbetet në fuqi vendimi që ato të lirohen nga obligimi për paraqitje fizike në punë dhe e punëtorëve arsimor me sëmundje të rënda, të cilët duhet të vazhdojnë të marrin paga të plota, por të lirohen nga procesi mësimor sepse sipas tyre sëmundja nuk i lë të jenë në nivel të detyrës dhe se prekja me covid për ta do të ketë pasoja fatale.

“Duhet zgjidhje konkrete për punëtoret shtatzëna në arsim, nëse vazhdon të mbetet në fuqi vendimi që ato të lirohen nga obligimi për paraqitje fizike në punë dhe e punëtorëve arsimor me sëmundje të rënda, të cilët duhet të vazhdojnë të marrin paga të plota, por të lirohen nga procesi mësimor sepse sëmundja nuk i lë të jenë në nivel të detyrës dhe se prekja me covid për ta do të ketë pasoja fatale. Angazhimi për ta obligim moral e njerëzor i institucioneve ndaj tyre” thuhet në komunikatën e SBASHK.


Kryetari i kësaj sindikate, Rrahman Jasharaj ka bërë të ditur se numri i të vaksinuarve në këtë sektor është afruar shifrës prej 90%.

Njoftimi i plotë i SBAShK-ut:

Nga takimi online i Nagavci me Drejtoritë arsimore, SBASHK-un dhe të tjerët

SBASHK- Gatishmëri për fillimin e vitit të ri shkollor, por ka çështje që duhen zgjidhur

Duhet zgjidhje konkrete për punëtoret shtatzëna në arsim, nëse vazhdon të mbetet në fuqi vendimi që ato të lirohen nga obligimi për paraqitje fizike në punë dhe e punëtorëve arsimor me sëmundje të rënda, të cilët duhet të vazhdojnë të marrin paga të plota, por të lirohen nga procesi mësimor sepse sëmundja nuk i lë të jenë në nivel të detyrës dhe se prekja me covid për ta do të ketë pasoja fatale.

Angazhimi për ta obligim moral e njerëzor i institucioneve ndaj tyre. Në takimin nga larg të organizuar nga MASHTI me drejtorët e Drejtorive arsimore, me përfaqësues të SBASHK-ut e të prindërve është debatuar lidhur me përgatitjet për fillimin e vitit të ri shkollor. Ministrja Nagavci dhe drejtorët kanë deklaruar se janë bërë përgatitjet e mundshme për fillimin e vitit të ri shkollor më 13 shtator.

Kryetari i SBASHK-ut Rrahman Jasharaj edhe në këtë takim ka kujtuar se punëtorët e arsimit kishin shprehur gatishmëri për fillimin e vitit të ri shkollor edhe më 1 shtator, por respektojnë çdo vendim që sjellin institucionet gjegjëse. Ai ka shtuar se kjo gatishmëri për fillimin e vitit të ri shkollor është edhe tani mes punëtorëve arsimor kudo në Kosovë dhe se gëzon fakti se numri i të vaksinuarve në këtë sektor është afruar të shifrës prej 90%.

Kryetari Jasharaj u është drejtuar Ministres Nagavci dhe gjithë pjesëmarrësve të këtij takimi se është për t’u përshëndetur gatishmëria dhe angazhimi i të gjitha palëve për fillimin e vitit të ri shkollor, por janë dy çështje që duhet zgjidhur , jo me deklarime, por me veprime konkrete të institucioneve qendrore e lokale. Ai në emër të SBASHK-ut ka kërkuar që t’u drejtohet apel publik kolegëve të diplomuar e që nuk janë të punësuar, që të angazhohen vullnetarisht në sistemin arsimor me qëllim që të zëvendësojnë të punësuarat shtatzëna, nëse Qeveria vazhdon me vendimin që ato të lirohen nga obligimi për paraqitje fizike në vendet e punës sepse ato do ta kenë të pamundur që të kyçën nga larg në procesin mësimor nëse zhvillohet në institucione arsimore, ngase shumica e shkollave nuk e kanë këtë mundësi dhe se do të ketë rrezik të vazhdueshëm që nxënësit të kenë përplasje e probleme nëse ata do të jenë në klasë pa prezencën e mësimdhënësit.

Një çështje që duhet zgjedhur e që SBASHK-u e ka ngritur vazhdimisht është edhe obligimi moral e njerëzor që të gjithë, por në veçanti institucionet e kanë ndaj punëtorëve arsimor me sëmundje të rënda, shëndeti i të cilëve do të rrezikohet edhe më shumë nga Covid nëse obligohen të shkojnë në punë. SBASHK-u është kategorik se ata duhet të vazhdojnë të marrin pagë të plotë, por të lirohen nga procesi mësimor duke i zëvendësuar me mësimdhënës vullnetar, ose duke siguruar Qeveria mjete në emër të mbështetjes në kushte pandemie dhe të angazhojë kuadro të kualifikuara dhe të paguhen për punën dhe angazhimin e tyre.

Qeveria duhet ta di se këta punëtorë arsimor, jo që nuk duan, por sëmundja nuk i lë të jenë në nivel të detyrës dhe se prekja me covid për ta do të ketë pasoja fatale. Angazhimi për ta obligim moral e njerëzor i institucioneve ndaj tyre dhe prandaj duhet gjetur mjete buxhetore dhe të zgjidhet çështja e tyre ashtu si duhet për këtë vit shkollor, që shoqërohet me sfida e probleme për shkak të pandemisë, e pastaj të krijohet zgjidhje ligjore e afatgjate për ta.

KOMENTE0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *