Kandidatët për Kuvend Komunal:

AAK
Bexhet Kuçi
2 Mihrije Suka
3 Aziz Bytyqi
4 Reshat Selimaj
5 Enver Shabani
6 Besa Kuqi
7 Lirim Qatani
8 Arlind Hajdaraj
9 Aferdita Mamaj
10 Vullnet Luzhnica
11 Emrush Bytyçi
12 Sanije Kuçi-Rexhepaj
13 Bujar Shala
14 Beqir Berisha
15 Florina Baftijaj
16 Gent Ndrecaj
17 Miranda Fondaj
18 Edona Hasani
19 Beqir Palushi
20 Bukurije Maksutaj
21 Fidaije Kukaj
22 Edon Sadikaj
23 Marigona Suka-Bungu
24 Liridona Balaj
25 Jeton Elshani
26 Edi Bytyqi
27 Rozeta Jahaj
28 Zgjim Gashi
29 Ylli Rraqi
30 Myrvete Shala
31 Mimoza Bajraktari
32 Driton Maliqaj
33 Saranda Bajraktari
34 Xhevxhet Gashi
LDK
Shefket Kolgeci
2 Urim Suka
3 Bulëza Kuçi
4 Flamur Bytyçi
5 Kushtrim Kuçi
6 Elmaze Bytyçi
7 Selman Kolgeci
8 Milit Elshani
9 Shqipe Ramaj
10 Alban Berisha
11 Brahim Curri
12 Jehona Shala
13 Xhavit Bytyçi
14 Qendrim Morina
15 Fahrije Sopa
16 Ali Shala
17 Vehbi Krasniqi
18 Kosovare Kokollari
19 Jeton Hoti
20 Dukagjin Latifi
21 Doruntina Zenelaj
22 Arben Hamzaj
23 Ilir Sopaj
24 Donjeta Kabashaj
25 Altin Bujari
26 Ilir Bytyçi
27 Albulena Fetiu-Hasanaj
28 Ardian Elshani
29 Dardan Vrella
30 Qendresa Shala
31 Mentor Gallapeni
32 Driton Muhaxheri
33 Besarta Daka
34 Bashkim Ndrecaj
LVV
Liridon Fandaj
2 Pranvera Berisha
3 Hetem Muharremaj
4 Laureta Tafaj
5 Agron Maliqaj
6 Jetmir Durmishi
7 Valmire Kryeziu
8 Drilon Zyba
9 Qëndrim Elshani
10 Festë Kabashi
11 Pajtim Lezi
12 Arbër Aliaj
13 Florije Gegaj
14 Arbes Gashi
15 Islam Morina
16 Erlida Bajrami
17 Arsim Muqa
18 Latif Krasniqi
19 Arbërie Bytyqi
20 Arsim Tafolli
21 Astrit Dakaj
22 Arjeta Morina
23 Sami Buzhala
24 Faton Zekolli
25 Arberita Morina
26 Faton Kololli
27 Merlinda Bekteshi
28 Besnik Kryeziu
29 Albulena Krasniqi
30 Granit Hoti
31 Gentiana Daka
32 Qendrim Gashi
33 Veton Shala
34 Yllka Kadolli
PDK
Jeton Rrakaqi
2 Dardan Berisha
3 Mevlude Kabashi
4 Egzon Kryeziu
5 Rilind Krasniqi
6 Ilirjana Basha
7 Liridon Jollxhiu
8 Jeton Baku
9 Arlinda Trolli
10 Bajram Basha
11 Arber Elshani
12 Sheqerie Zyrapi
13 Bashkim Bajramaj
14 Valon Elshani
15 Marigona Vataj
16 Reshat Selimaj
17 Shaip Selimi
18 Çendresa Krasniqi
19 Jashar Bytyçi
20 Ismet Ahmeti
21 Floriana Kadriu
22 Ardit Cikaqi
23 Artane Bytyçi
24 Flutura Shukolli
25 Blerim Selimi
26 Lutfi Kadriaj
27 Besarta Veselaj
28 Burim Gashi
29 Erjon Morina
30 Arjana Fangu
31 Muhamet Sallauka
32 Melihate Bungu
33 Floriana Gashi
34 Alush Shala
NISMA
Jehona Rrafshi
2 Avni Lubovci
3 Antoneta Berisha
4 Edonis Bytyqi
5 Kujtesë Bytyçi
6 Lavdije Gashi
7 Arsim Gollopeni
8 Sahide Muharremi
9 Blerta Rrafshi
10 Nadije Hysenaj
11 Leotrim Gashi
12 Vezire Kadriaj Maksutaj
13 Besiana Fangu
I.TH
Herolind Limaj
2 Hysni Bytyçi
3 Almenta Kryeziu
4 Lumbardh Sopa
5 Besim Krasniqi
6 Vlore Kryeziu
7 Hisen Bytyqi
8 Gëzim Helshani
9 Rita Elshani
10 Eduard Fangu
11 Mustaf Elshani
12 Fjolla Elshani
13 Ismajl Fetaj
14 Agim Kuçi
15 Nora Tërshani
16 Tauland Kuçi
17 Shaip Kuçi
18 Bleona Gashi
19 Gzim Musaj
20 Arton Baralija
21 Fahrije Hoxhaj
shfaq

Rukiqi: Largimi i masave s’do të thotë kthim në normalitet, me masa fiskale të ndihmohet sektori privat

Rukiqi: Largimi i masave s’do të thotë kthim në normalitet, me masa fiskale të ndihmohet sektori privat
Çlirim Gashi

01.05.2020 / Lajme

Bashkim Ndrecaj kërkon votën e qytetarëve edhe për një mandat

Bashkim Ndrecaj mban numrin 34 në listën e LDK-së për...

Lexo më shumë

Nga data katër maj fillon hapja e bizneseve, sektori i ndërtimtarisë dhe i tregtisë, kurse më pas edhe shërbimet e ndryshme përgjatë muajit. Kurse sektori i gastronomisë parashihet të hapet pas 1 qershor.

Këto tri valë të hapjes së bizneseve janë të varura edhe nga gjendja epidemiologjike, bëri të ditur për Ekonomia Online kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës (OEK), Berat Rukiqi.

Rukiqi theksoi se hapja e bizneseve nuk i zgjedh problemin e pandemisë, siç tha ai edhe largimi i kufizimeve nuk do të thotë rikthim në normalitet.

“Kemi diskutuar tri valë të hapjes së bizneseve, deri me datën dy qershor, varësisht edhe nga gjendja epidemiologjike. Kjo lidhet edhe me vet menaxhimin e pandemisë ose mundësive që të mos përhapet pandemia. Këto tri valë do të mundësojnë hapjen e gjitha bizneseve duke filluar nga java tjetër për të përfundua në javën e parë të qershorit”.


“Do të fillohet me ndërtimtarinë dhe tregtinë me pakicë, për të vazhduar me shërbimet e ndryshme në fazën e dytë dhe për të përfundua me pjesën e tretë me pjesën e gastronomisë dhe kinematë. Kjo nuk e zgjedh krejt problemin, edhe vet largimi i masave nuk do të thotë kthim në normalitet”, ka thënë Rukiqi.

Rikthimi në normalitet kërkon më shumë kohë, që sipas Rukiqit edhe pas hapjes së bizneseve nevojitet respektimi i rekomandimeve nga IKShP-ja. Ai përmendi një sërë masash që do të ndihmojnë sektorin privat në rimëkëmbje.

“Mbi këtë supozim që kthimi në normalitet do të zgjatë shumë më shumë dhe mundësitë e kthimit të pandemisë janë reale. Ne duhet të përgatitemi me masa fiskale dhe të tjera që mund të ndihmojnë sektorin privat”, tha ai.

Mes tjerash, Rukiqi tha se mënyra tjetër është edhe dhënia e kredive, një pjesë të interesit që mbulohet nga Qeveria.

“Në bisedim me bizneset fokusi kryesor është lehtësira fiskale edhe të shtyrjes së tatimeve apo programimeve të borxheve të ndryshme që i kanë ndaj shtetit”.

“Fokusi duhet të jetë të sigurimi i mjeteve për likuiditet përmes një fondi më të madh të rimëkëmbjes, fillimisht me startua e pastaj me i financua duke e nxitë sektorin bankar me lëshua kredi me norma të volitshme, ku një pjesë e interesit ta mbuloj Qeveria”, ka thënë ai.

Rukiqi potencoi se në kuadër të rimëkëmbjes mund të rritet konkurrenca në tregjet e tjera, duke krijuar edhe linja për eksportin.

“Ka hapësirë që në kuadër të kësaj rimëkëmbje të shihen aftësitë për rritjen e konkurrencës edhe në tregjet e tjera. Duke krijuar linja të veçanta për të përkrah eksportin”, u shpreh ai.

Rukiqi foli edhe për pakon emergjente duke shtuar se për pakon e dytë tha se pret efikasitet dhe dizajnim në implementimin e saj.

“Ne kemi shqetësime më pakon e parë pasi kemi vonesa, pasi nuk kemi derdhje të mjeteve drejt bizneseve. Kjo është urgjente dhe nuk është çështje që mund të pret gjatë”.

“Ne presim që të kemi një efikasitet, funksionim më të mirë të dialogut me Qeverinë në dizajnimin dhe implementimin e pakos së rimëkëmbjes”, shtoi Rukiqi për EO.

Për të rejat më të fundit bëhuni pjesë e grupit tonë VIRAL në facebook : SuharekaOnline

Të fundit