Rriten temperaturat, parashikimi i motit për fundjavën

Ditëve të fundjavës rritje e temperaturave.  Nga e diela dhe fillim të javës së ardhshme priten edhe reshje shiu.

Rriten temperaturat, parashikimi i motit për fundjavën

Sipas Prishtina Weather,  pas motit të qëndrueshëm e të ftohtë që patëm ditëve të shkuara, nga fundjava temperaturat shënojnë rritje, që kushtëzojnë mot më të butë, e nga dita e diel parashihen edhe kushte për reshje lokale shiu.

Edhe në fillim të javës së ardhshme në përgjithësi parashihet të mbajë mot i butë, por se me të reshura shiu kohëpaskohe, ku më të theksuara mund të jenë në perëndim të vendit.  Reshjet e borës priten vetëm në viset e larta malore.  Ditën e mërkurë reshjet pushojnë e gjatë ditës do të ketë edhe intervale me diell.


Cilësia e ajrit në ditët vijuese mbetet me indeks kryesisht të dobët e shumë të dobët, e meqenëse parashihet të ketë edhe qarkullim paksa më të mirë ajror, gjatë ditës ndotësit edhe do jenë më të shpërndarë, që mundëson indeksin të kaloj edhe në vlera të pranueshme.

25.12 – Pjesërisht vranët.  Në mbrëmje vranësirat shtohen.

26.12 – Butë, kryesisht me vranësira.  Vende-vende mundësi për riga lokale shiu.

27.12 – Kryesisht me vranësira, e kohëpaskohe me reshje shiu.  Më shumë reshje në perëndim të vendit.

28.12 – Kryesisht vranët dhe me reshje shiu kohëpaskohe.

29.12 – Reshjet e shiut pushojnë, e gjatë ditës do të ketë vranësira e intervale me diell.

Temperaturat shënojnë rritje në të dy vlerat ekstreme, dhe do të jenë në vlera pozitive.  Minimalet luhaten ndërmjet 2C e 6C, e maksimalet ndërmjet 9C e 11C.

Erërat fryjnë kryesisht nga jugu e juglindja të lehta dhe mesatare 2-8m/s.

Shtypja atmosferike me tendencë të rënies përreth vlerave normale.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Zëri i Qytetarëve
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Digjet një veturë në autostradë, afër fshatit Gelancë të Suharekës
Digjet një veturë në autostradë, afër fshatit Gelancë të Suharekës