Rriten pagat e asambleistëve komunalë

Rriten pagat e asambleistëve komunalë

Pritet që së shpejti të miratohet projektligji për paga në Kuvendin e Kosovës, dhe sipas atij projektligji, pagat e asamblistëve komunalë, pagat e tyre do të rriten rreth 78 euro, ku parashihet që ky projektligj të miratohet më 31 Janar të këtij viti.

Sipas, informacioneve të shumta, paga e tanishme e asamblistëve komunalë është rreth 220 euro, por nëse ky projektligj miratohet në Kuvendin e Kosovës, dhe paga e tyre do të rritet, koeficienti i tyre do të bëhet 1.25 që i bie të marrin pagën 298 euro.


Dhe sipas këtyre informatave, asamblistët janë pro miratimit të projektligjit për paga sepse është në të mirë të tyre, ndërsa kundër këtij projektligji janë mësimdhënësit, kirurgët, shërbyesit civil, dhe ortopedët.

Po ashtu, parashihet se projektligji për paga që do të bëhet rritja e asamblistëve, ata do të jenë me pagë të barabartë me një mekanik, elektricist, instalues uji, dhe pozita të tjera që janë pjesë nëpër institucione të administratës publike.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Zëri i Qytetarëve
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Digjet një veturë në autostradë, afër fshatit Gelancë të Suharekës
Digjet një veturë në autostradë, afër fshatit Gelancë të Suharekës