Rreth 1 mijë armë pa leje në Kosovë

  • 20.12.2018
Rreth 1 mijë armë pa leje në Kosovë

Organizimi i një koference për media e organizoi Ministria e Punëve të Brendshme (MBP) të cilët lansuan fushatën, për arsye të legalizimit të armëve slogani i kësaj fushate është “me letra”, ky ligj hyri në fuqi nga 17 Dhjetor 2018 e cila vlen për 6 muaj deri më 17 Qershor 2019.

Izmi Zeka, i cili është koordinator i strategjisë për kontrollimin e armëve të vogla dhe eksplozivëve, tha se për Kosovën është shumë e rëndësishme ky proces dhe është një prioritet të MPB në adresimin e saj për kontrollin e armëve të vogla dhe të lehta, nga 17 Dhjetor të gjithë qytetarët mund të aplikojnë për legalizimin e armëve të tyre të gjitha informatat për legalizim mund ti marrin nga Policia e Kosovës.


Zeka shtoi se Kosova bëri progres në kontrollin e armëve ende është mbetur sfidë kontrollimi i armëve, ku Policia e Kosovës njoftoi se kanë sekuestruar rreth 14 mijë armë.

Zeka po ashtu tha se këto armë të lehta dhe të vogla mund të ndikojnë në kërcënimin e qytetarëve të Kosovës dhe jetën e tyre, po ashtu edhe gjendjen socioekonomike.

Zeka bëri të ditur se: “31 vrasje janë kryer nga armët e zjarrit. Kemi konfiskuar armë edhe pse ky trend i konfiskimit ka rënë. Në vitin 2017 kemi 1200 armë të konfiskuara, kurse ne vitin 2018 kemi 1171 armë rreth 13 mijë copë municione dhe këto shifra tregojnë se kemi sasi të madhe të armëve që i posedojnë qytetarët”.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë