Remi sot përballë prokurorit në Gjykatën Speciale

  • 14.01.2019
Remi sot përballë prokurorit në Gjykatën Speciale

Ish-Komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës për Zonën e Llapit, Rrustem Mustafa do të intervistohet sot nga Prokurorët e Dhomave të Specializuara, në Hagë.

Për në Holandë Mustafa u nis ditën e diel, ndërsa deklaroi se ndjehet i pafajshëm dhe se po i përgjigjet ftesës së Gjykatës Speciale për pretendimet e bëra nga Dick Marty.


Në fund të 2018-ës ai u bë komandanti i parë i UÇK-së që u ftua nga Gjykata Speciale.

Rrustem Mustafa i njohur si komandant Remi, që ishte njeriu kryesor i Zonës Operative të Llapit ishte përballur me akuza për krime lufte që nga viti 2002.

Mustafa dyshohej se në prill të 1999-ës ka urdhëruar Nazif Mehmeti të vriste pesë shqiptarë në qendrat e paraburgimit në Majac dhe Potok, të cilët konsideroheshin spiunë të Serbisë.

I tërë procesi i njohur si “Grupi i Llapit”, zgjati 14 vjet. Më 2003, Mustafa u dënua me 17 vjet burgim, denim i cili u zbut në 4 vjet më 2009. Kjo masë dënimi u la në fuqi edhe nga Gjykata Supreme më 2016.

Përpos Remit gjatë ditës së djeshme për në Hagë u nis edhe ish-Komandanti tjetër i UÇK-së, Sami Lushtaku.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë