Reduktimet e rrymës në Kosovë, Kurti: Po bëjmë çmos ti ndalim

  • 24.08.2022
Reduktimet e rrymës në Kosovë, Kurti: Po bëjmë çmos ti ndalim

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se janë duke bërë gjithçka që të ndërprehen reduktimet e energjisë elektrike.

Gjatë një konference për media, kreu i ekzekutivit kosovar ka thënë se blloku b2 i termocentralit “Kosova B” është në remontë dhe pritet të përfundojë shpejtë.

“Aryseja pse është në remontë është që të minimizohen gjasat  për avaritje të hirit”, ka thënë Kurti


Ai ka thënë se “Termocentralit Kosova A i ka njësitet e vjetra 60 vjet e Kosova B, 40 vjet”.


E paramendojeni një avari tjetër”, ka thënë Kurti, teksa tregonte sesa të vjetra janë njësitet që prodhojnë rrymë.

Ai po ashtu ka thënë se gjatë dimrit do të shtohet kërkesa për energji elektrike për shkak të temperaturave më të ulëta

“Në ditën kur kanë filluar reduktimet konsumi i energjisë ka qenë 240 kilovatë, më shumë sesa prodhimi. Ndërkaq çmimi ka qenë 430 euro për kilovatë. Importi është shumë i kushtetueshëm”, ka deklaruar Kurti.

Kurti po ashtu ka folur edhe për bashkëpunimin energjetik që Kosova e ka me Shqipërinë.

“Javën e kaluar kemi pasur një bashkëpunim të shtuar me Shqipërinë. Ky bashkëpunim ka mundësuar zbutjen e reduktimeve, megjithatë energjinë që mund ta marrim nga Shqipëria për fat të keq nuk e plotëson në tërësi mungesën tonë”, ka theksuar Kurti.

“Aktualisht të gjitha institucionet po bëjnë çmos që redaktimet të ndalen”, thotë kryeministri.

Ka treguar se Ministria e Ekonomisë e ka një listë për masat efiçente.

“Ministria e Ekonomiosë ka përpiluar një listë të masavë për efiçencë të energjisë dhe ngrohje, sidomos për familjet në nevojë. Zbatimi i këtyre do të fillojë së shpejti”, ka deklaruar Kurti.

Po ashtu ka treguar se ndër prioritetet kryesore e kanë edhe luftimin e vjedhjes së rrymës.

“Luftimi i rasteve të vjedhjes së rrymës dhe kursimi do të jenë dy pikat kritike për stabilizimin e kësaj gjendjeje”, ka thënë Kurti.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë