Bizneset Vende Pune Ofertat

Qytetarët me pak alternativa për ngrohje e energji, presin masa nga shteti

Qytetarët me pak alternativa për ngrohje e energji, presin masa nga shteti

13.08.2022 Lajme

Sigurimi Internacional

Ofertë speciale

Ndërkaq, tashmë qytetarët kanë filluar t’i bëjnë përgatitjet për mënyrat se si pritet të kalojnë stinën e dimrit me ngrohje.

Aq më afër stinës së dimrit rritet edhe nevoja për ngrohje, por vitet e kaluara qytetarët kanë pasur thuajse më shumë alternativa për ngrohje, por këtë vit nuk u ka mbetur shumë alternativa.

Një gjë e tillë pasi që thëngjilli tashmë është i ndaluar pasi konsiderohet si njëri ndër shkaktarët më të mëdhenj për ndotjen e ambientit, kurse qytetarëve si zgjidhje për ngrohje i ka mbetur vetëm druri, e që blerja e tyre këtë vit do t’i kushtojë më shtrenjtë.

Vitin e kaluar një metër dru kushtonte diku rreth 45 euro, ndërkaq këtë vit në një nga pikat shitëse në vendin tonë, aktualisht një metër dru kushton deri në 58 euro.

Po ashtu, përveç metrës së drurit, rritje ka pësuar edhe peleti, ku një ton pelet në tregun tonë kishte çmimin deri në 420 euro.

Qytarët pë RTK-në kanë thënë se mbesin me shpresë se kjo situatë do të kalojë dhe do të bëhet një zgjidhje e përballueshme.

Sa i përket rrymës, ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, ditë më parë ka thënë se Evropën po e pret një dimër i vështirë sa i përket energjisë elektrike, ku ndikim do të ketë edhe në Kosovë. Rizvanolli ka thënë se do t’i marrin disa masa që shkojnë në dobi qytetarëve, por ato ende nuk janë bërë publike.

N.T.P NEON Tjera Xhavit Bajraktari (Rruga Tranzit),
Kosovë
Luli Market Tjera Rr. Mbreti Agron, Gjinoc,
Kosovë
Prime Led Sh.p.k Marketing / Web Brigada.123,
Kosovë
Reklama R-Sharm Reklama/Shtyp Rr. Brigada 123, Shirokë - Suharekë,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende101 ditë

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

New Born Agency

Fluturime direkte nga Ljublana në Prishtinë dhe anasjelltas!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë