Qytetarët i mirëpritën mjetet e Trustit, thonë se do ta zbuste sado pak krizën ekonomike

Qytetarët kanë mendime të ndryshme sa i përket mosvotimit të Trustit në seancën e djeshme. Disa thonë se Projektligji për Trustin Pensional është dashur të votohet, në mënyrë që ta zbuste sado pak krizën ekonomike, e disa të tjerë thonë se me ato mjete nuk zgjidhet kriza ekonomike.

Qytetarët i mirëpritën mjetet e Trustit, thonë se do ta zbuste sado pak krizën ekonomike

Një qytetar ka drejtuar akuza në drejtim të Qeverisë, për të cilën thotë se mjetet në Trust janë të tij dhe është dashur të votohet.

“S’ka kurrgjë prej kësaj Qeverie. Çfarë të drejte paret e mia mos me mi dhënë? Unë nuk e shoh të drejtë, me qenë të Qeverisë, shtetit, por të miat janë ato”, tha ai.


Po ashtu, një tjetër thotë se kriza ekonomike e ka bërë të vetën dhe se është dashur të votohet ai Projektligj.

“Ajo është një rezervë e shtetit, ato mundesh t’i harxhosh kur të duash por kur vjen puna si t’i paguajmë? Qytetarët kanë nevojë, por kriza e ka bërë të vetën, bënë edhe me u’a dhënë shkaku i krizës”, tha ai.

Gjithashtu, një qytetar tha për Ekonomia Online se mjetet në Trust kanë qenë të nevojshme, ndonëse thotë se nuk do të kishin bërë ndonjë zgjidhje të madhe.

“VV-ja i ka principet e veta dhe nuk kanë dashur, edhe pse mua më kishin takuar do pare me i tërheq, shumë jam në zor për to por çka me ba. Edhe pse nuk është zgjidhje trusti ka qenë i nevojshëm në këtë kohë për qytetarët”, tha ai për EkonomiaOnline

Por mendim krejt ndryshe e ka një tjetër. ku ai e quan të drejtë mosvotimin e këtij Projektligji, të cilën e ndërlidh me festivalin “Sunny Hill”.

“E di që secili prej ne e ka gjendjen pak të keqe, mirëpo me bë kaq bujë për “Sunny Hill” dhe me u anku për Trustin  nuk po na takon. Është vendim super i drejtë që Qeveria nuk e ka lejuar Trustin. Çka bënë trusti, jepet për një herë dhe më nuk ka trust, dmth nuk ke ti rrogë fikse që e merr çdo muaj. I merr 300 euro, harxhohen çdo muaj Qeveria nuk jep trust. Nëse kanë pak pare për “Sunny Hill” edhe për Trust ankohen besoj se gabimi është tek qytetarët”.

KOMENTE1

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

 • me ket gjest qe kan ber qeveria dhe deputet te cilet nuk votusn pro trustit pro mirwenjes te qytetareve kta veq shiptar nuk jan kujt idha qevria ndihma ne per vete nuk kem perfitu nga to jam ne medyshjr se qeveria e pat te dhenat mi marr sigurisht edhe abuzone me te dhenat tona dhe na öe ne ne balt andaj sa me par te rrezohet kjo qeveri me mir bohet

 • N'minuta
  Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
  Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
  [FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
  [FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
  Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
  Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
  Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
  Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
  Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
  Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
  Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
  Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
  Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
  Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
  Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
  Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
  Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
  Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
  Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
  Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë