“Punëtorët e sektorit privat po diskriminohen, Qeveria është ‘bunkerizuar’”

  • 05.08.2022
“Punëtorët e sektorit privat po diskriminohen, Qeveria është ‘bunkerizuar’”

Azemi ka thënë se deri tani nuk kanë zhvilluar takim me qeveritarët, shtuar se Qeveria është “bunkerizuar” dhe se nuk po i përfillin kërkesat e tyre që tashmë i kanë parashtruar.

“Realisht ne nuk kemi pasur dhe nuk do të kemi pushime sepse problemet e mëdha të sektorit privat në Kosovë nuk na lejojnë të kemi pushime. Nuk kemi pasur takime me qeveritarë pasi që ata janë ‘bunkerizuar’ dhe nuk po merren me problemet e sektorit privat”.


“Ne po presim që kërkesat tona që së paku për 100 euro të cilët bënë gabime në mbushjen e aplikacioneve të përsëriten për ata që nuk kanë përfituar. Jemi duke përcjellë gjendjen e punëtorëve sepse në sektorët publiko-privat pushimet e punëtorëve po keqpërdoren”, tha Azemi për EO.

Sipas tij, shkeljet më të mëdha që po u bëhet punëtorëve po vijnë nga kompanitë që po punojnë për shtetin, madje edhe po diskriminohen,

“Dënimi më i madh i sektorit privat po vjen tek ato kompani që po punojnë për shtetin sepse edhe kompani tjera pagat janë ndryshuar. Fatkeqësisht në vend që ministria e financave të jetë avangarde kjo e ka stagnuar dhe sot në prokurorinë e shtetit kemi pagë që ka qenë 200 euro dhe është kthyer në 170 euro”.

“Realisht jemi shumë të zhgënjyer për këtë bashkëpunim me qeverinë. Ne nuk mund të bëjmë diçka më shumë. Tani nuk po e kemi ndihëm e shtetit ku po bëhen shkelje të drejtave të punëtorëve”.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë