Propozimi i heqjes së TVSH-së për naftën, Kurti: Mungesë idesh, populli jeton edhe pas 3 muajsh

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka folur lidhur me masat që qeveria i ka marrë ndaj rritjes së çmimeve në vendin tonë.

Propozimi i heqjes së TVSH-së për naftën, Kurti: Mungesë idesh, populli jeton edhe pas 3 muajsh

Ai ka folur edhe për propozimin e opozitës për heqjen e TVSH-së në produktet e naftës.

Kurti ka thënë se ky propozim për heqjen e TVSH-së është si mungesë ideje dhe se përmbanë dy shifra të njëjta, numrin tre.


“Prandaj, ministri i Financave u detyrua t’i bëjë numrat edhe për ju dhe u tregoj se cka do të thotë ky numri 3. Kjo tregon se e keni të huaj vizionin dhe planifikimin. Populli s’jeton vec 3 muaj e as 6 muajve. Shumë shtete që kanë bërë këso ulje të TVSH-së apo akcizës, janë penduar kur ka kaluar ai afat”, është shprehur Kurti.

Ai tha se për 1 vit e 3 muaj prej se ai është në krye të qeverisë, janë ndihmuar kategori të ndryshme shoqërore me 520 milionë euro.

Në fjalën e tij, Kurti foli me numra ku tha se nga Pakoja e Ringjalljes ekonomike kanë përfituar 18 mijë lehona, 153 mijë e 527 fëmijë e mbështetja e masës shtesë me nga 100 euro për 50 mijë studentë

“Shpërndarja e shtesave për lehona e fëmijëve. Rreth 18 mijë lehona përfituese 170 euro. Lehona në Kosovë ka pasur edhe para se të vijmë ne, por s’janë ndihmuar kurrë. 18 mijë lehona i kemi ndihmuar me nga 170 euro, dhe gjithashtu 153 mijë e 527 fëmijë përfitues nga 20 euro nga 0-2 vjeç dhe nga 2 vjeç deri në 16 vjec nga 10 euro. Fëmijë ka pasur edhe para se të vijmë ne në pushtet”.

“Mbështetja me 1 mijë e 500 euro për ata që kanë humbur familjarin nga COVID-19 e kur familjari ishte staf shëndetësor i kemi ndihmuar me 10 mijë euro. Përfituan 3 mijë e 21 familje. Mbështetja me shumë të njëhershme prej 100 euro për të gjithë studentët ku rreth 70 mijë prej tyre kanë aplikuar ndërsa i kanë marrë deri tash 50 mijë prej tyre”, është shprehur Kurti në fjalën e tij.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë