Profesionet që i kërkon Gjermania për puntorë

Profesionet që i kërkon Gjermania për puntorë

Shteti Gjerman para ca muajve theksoi se ka nevojë për puntorë por tani paralajmron se jo mjekë por profesione të tjera, dhe po detyrohet që të kërkoj puntorë nga shtetet tjera ndër ta është edhe shteti i Kosovës, qytetet të cilat kanë nevojë më shumë për puntorë janë Mynihu, Hamburgu dhe Berlini.

Në këto qytete pagat fillojna nga 1800 euro, përveq mjekëve Gjermania kërkon edhe profesione tjera për të cilat ka nevojë për puntorë, profesionet janë: Shoferë të kamionëve, dhe Automekanikë, këto 2 profesione në shtetin gjerman ora paguhet duke filluar nga 14 euro.


Po ashtu, Gjermania kërkon edhe profesione të tjera sepse sektori i farmaceutikës ka nevojë për puntorë, pra të ardhurat vjetore për këto profesione të lartë cekura arrijnë shifrën deri në rreth 70 mijë euro.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Zëri i Qytetarëve
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Digjet një veturë në autostradë, afër fshatit Gelancë të Suharekës
Digjet një veturë në autostradë, afër fshatit Gelancë të Suharekës