Pritje dhe kolona të gjata edhe sot në kufi – në Merdarë tri orë pritje për të dalë nga Kosova

Tash e disa ditë janë duke u krijuar pritje të gjata në disa pikë kalime kufitare në Kosovë, sidomos në Merdare, Dheu i Bardhë dhe Mutivodë.

Pritje dhe kolona të gjata edhe sot në kufi – në Merdarë tri orë pritje për të dalë nga Kosova

Disa prej bashkatdhetarëve tanë kanë filluar të të kthehen në vendet ku jetojnë e punojnë pasi i kryen pushimet verore.

Sipas raportit të Qendrës Kombëtare për Menaxhimin Kufitar bëhet e ditur se pritje të gjata ka në pikë kalimin kufitar në Merdare, ku për të dalë nga Kosova nga ky kufi duhet pritur deri në tri orë, ndërsa kolona ka arritur deri në 2 kilometra, kurse në hyrja duhet pritur deri në një orë e gjysmë e kolona është deri në 120 metra.


Pritje ka edhe në kufirin te Dheu i Bardhë, ku pritje për të dalë nga Kosovë janë mbi një orë, kurse kolona e automjeteve është 800 metra, ndërsa në hyrje janë deri në 20 minuta dhe kolona është 80 metra.

Kolona janë krijuar edhe në pikë kalimin kufitar në Mutivodë, ku pritjet për dalje nga Kosova janë mbi një orë e gjysmë, kurse kolona e automjeteve është 200 metra.

Ndryshe, në pikat kufitare të tjera që lidhin Kosovën me shtetet fqinje, pritjet nuk janë më shumë se rreth 15 minuta, ndërsa nuk raportohet për kolona në asnjërën vendkalim kufitar në hyrje.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë