Presidenti metereolog dhe këshilltari poet!

  • 27.01.2019
Presidenti metereolog dhe këshilltari poet!

Deputeti nga radhët e NISMA-së, Milaim Zeka ka reaguar lidhur me batutën e presidentit Thaçi dhe poezinë e Halil Matoshit ndaj këtij të fundit.

Zeka ndër tjera ka paralajmëruar se shteti po shkon drejtë një bankrotimi dhe se muaji qershor mund të jetë muaji i fundit që dikush merr pagë në Kosovë.


Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, sot, ne nje prononcim ne fb e tij, jo si poezi, por si metafore, tha: “Bora po shkrihet, ishalla nuk bahet skëllote”!

Si lojtari me i mire ne lojen guxhave politike te Kosoves, presidenti o e ka pase te puna e takses ndaj Serbise (per te cilen nuk merzitet) dhe qendrimin e Amerikes, ose te Komisioni per Administrate Publike, i cili eshte duke shqyrtuar Ligjin per Paga. Ne te dy rastet mundemi me ba skellote.

Nese nuk e kuptojme efektin e takses dhe seriozitetin e diplomacise amerikane per t’i çuar proceset perpara, do te bejme gabimin me te madh politik dhe diplomatik. Amerikanet jane spozorizuesit kryesor te lirise, pamvaresise dhe ushtrise te Kosoves. Mbi bazen e kesaj, ata nuk e tolerojne mosdegjueshmerine ne politike, dhe hajgaret me planet e tyre strategjike ne Ballkan.

Nga ana tjeter, Ligji per Paga, mundet me bankrotu shtetin e Kosoves. Muaji qershor mundet me qene muaji i fundit qe dikush merr paga nga shteti.

Prandaj i them mikut tim Halil Matoshit, se sikur te mos ishte keshilltar politik i Kryeministrit, ndoshta edhe mund te ironizonte presidentin me poezi, por ne rastin konkret hiç nuk i shkon.

Sa per ipoziten qe kemi, edhe LDK eshte duke bere harakiri politik, duke kundershtuar qendrimet e amerikaneve, vetem per inati te Presidentit Thaçi. Ata ma se miri u eshte dasht me e dit se Amerika, edhe kur gabon, nuk gabon.

Proceset politike qe na presin kerkojne nga ne zgjuaresi dhe koordinim me Washingtonin dhe Brukselin, te tjerat mbeten ne kontestin e diskurseve populiste qe ngrejne veç pluhun a asgja me shume ka shkruar Milaim Zeka në Facebook.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë