Pezullohet greva në arsim deri në janar të 2023

  • 01.10.2022
Pezullohet greva në arsim deri në janar të 2023

Pas më shumë se një muaji grevë të përgjithshme në sistemin arsimor, Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBAShK) ka marrë vendim për pezullimin e grevës dhe se procesi mësimor do të nisë të hënën, më 3 tetor.

Kryetari i SBASHK-ut njëherit edhe kryetar i këshillit grevist, Rrahman Jasharaj ka theksuar se uron që Qeveria e Kosovës si dhe institucionet e tjera të mbajnë fjalën për Ligjin e Pagave.

I pari i SBASHK-ut ka shtuar se greva pezullohet deri në muajin janar të vitit 2023 dhe se kjo do të ndikojë në reflektimin e Qeverisë.


Ndryshe, gjatë këtyre dy ditëve të fundit është organizuar një votim për anëtarësinë e SBASHK-ut se a janë pro apo kundër pezullimit të grevës.

Sipas rezultateve, është bërë e ditur se 54.8% e mësimdhënësve kanë votuar pro pezullimit të grevës.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë