Përsëri ultimatum nga Amerika për heqjen e taksës

  • 26.01.2019
Përsëri ultimatum nga Amerika për heqjen e taksës

Nëse nuk bëhet heqja e taksës 100% nga Qeveria e Kosovës për prodhimet serbe dhe ato bosnje e hercegovina, raportet mes Kosovës dhe Amerikës do të çrregullohen, Ambasada e Amerikës në Prishtinë, disa javë më parë ka bërë një ultimatum për heqjen e taksës, por Qeveria nuk mori masa ndaj heqjes së taksës, kurse përsëri kjo Ambasadë ka bërë një ultimatum të ri për Qeverinë e Kosovës që të largohet taksa, madje ata thanë se asnjë shtet pa u ballafaquar me pasoja, nuk mund të marrë vendime kundër interesave strategjike të SHBA-së.

Ky ultimatum i ri nga Ambasada Amerikane për heqjen e taksës 100% të prodhimeve serbe dhe bosnje e hercegovina, nëse nuk do të zbatohet ky ultimatum nga Qeveria e Kosovës, atëherë ambasada ka paralajmëruar se do të ketë pasoja shteti i Kosovës, por sipas ministrit Endrit Shala tarifa 100% nuk do të hiqet, ka thënë për “Zërin”.


Po ashtu, Kosova mund ti cenojë raportet me Amerikën nëse taksa nuk do të hiqet ndaj shtetit Serb dhe Bosnje e Hercegovina, por ata thanë se asnjë shtet nuk mund të marrë vendime kundër interesave strategjike të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, pa u ballafaquar me pasoja.

Por, siç shihet Kosova nuk ka ndërmend të heqë taksën 100%, sipas ministrit të tregtisë dhe industrisë, Endrit Shala.

Ai deklaroi se Kosova nuk do ta heqë tarifën ndaj shtetit serb dhe bosnje e hercegovina, për deri sa nuk eleminohen arsyet që e kanë sjellë punën deri tek taksa 100% ndaj tyre.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë