Përsëri filluan ikjet nga Kosova? Dy Autobusë me të rinjë largohen nga vendi

  • 09.01.2019
Përsëri filluan ikjet nga Kosova? Dy Autobusë me të rinjë largohen nga vendi

Shteti i Kosovës nda dita në ditë është duke u zbrazur nga rinia dhe fuqia puntore, dje në komunën e Kamenicës në ora 21:30 ishte planifikuar nisja e 2 autobusëve me shumë të rinjë në drejtim të shtetit të Kroacisë, për të siguruar një jetë më të mirë. Një banor i Komunës së Kamenicës, z. Qazim Jashari, tha për televizonin T7 se edhe ai e ka përcjellur dje djalin e vëllait të tij për në Kroaci, kjo ikje është bërë për shkak që në Kosovë ka mungesë të vendeve të punës.

Qytetari i kësaj Komune, Qazim Jashari tha se: “Sonte niset djali i vëllait për Kroaci. Pagesat atje janë më të mira se sa këtu. Përveç tij kam edhe të afërm tjerë që kanë udhëtuar jashtë vendit”.


Në shtetin e Kosovës deri më tani janë rreth 800 të rinjë që kanë marrë rrugën drejtë migrimit për të siguruar jetë më të mire. Bëhet e ditur se, migrimi i tyre është duke u bërë në mënyrë leagle, dhe thuhet se vendet e punës është duke i siguruar një kompani ndërmjetësuese nga Kamenica.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë