Bizneset Vende Pune Ofertat

Përsëri BE paralajmërim për Kosovën

Përsëri BE paralajmërim për Kosovën

28.01.2019 Lajme

Vendosja taksës 100%, ndaj prodhimeve serbe dhe bosnje e hercegovian, ka bërë që dialogu Kosova me Serbinë të mos vazhdojë, Bashkimi Evropian përsëri bën presion ndaj Qeveris së Kosovës, që të largohet tarifa doganore 100% ndaj serbisë, për arsye që të vazhdojë dialogu.

Maja Kocijançiq, zëdhënëse e BE-së ka bërë të ditur për gazetën “Zëri” se Brukseli është duke pritur që të hiqet tarifa doganore ndaj mallrave të serbisë për shkak që të dyja shtetet të vazhdojnë dialogun.

Bashkimi Evropian më shumë se dy muaj është duke bërë presion ndaj Qeverisë së Kosovës, për heqjen e taksës 100% ndaj serbisë, ndërsa BE këtë gjë nuk po e praktikon edhe me shtetin Serb, ku vazhdimisht është duke bërë luftë diplomatike kundër Republikës së Kosovës duke bërë ndërhyrje tek shtetet e tjera që ta largojnë njohjen ndaj Kosovës.

Por, Qeveria e Kosovës nuk po ndryshon qëndrim, duke thënë se tarifa doganore ndaj mallrave serb, nuk do të hiqet për deri sa Serbia nuk e njehë shtetin e Kosovës.

Po ashtu, zëdhënësja e BE-së, Kocijançiq nuk bëri të ditur nëse po praktikohet presion ndaj Serbisë, ku çartë shihet se shteti Serb po ushtronë luftë diplomatike ndaj Kosovës, duke bërë ndërhyrje tek shtetet e tjera që të largojnë njohjen ndaj shetit të Kosovës, po ashtu po pengojnë anëtarësimin e Kosovës në organizata ndërkombëtare.

Kurse, bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë është ende i pezulluar, pasi që është bërë e ditur nga pala serbe se ne nuk do të vazhdojmë dialogu për deri sa nuk bëhet heqja e taksës 100%.

Sigurimi Internacional

Ofertë speciale
Laboratori RIOLAB Mjekësi Rr.Luigj Gurakuqi, 23000 Suharekë,
Kosovë
Lami Palace Gastronomi Rr. Brigada 123, Shirokë, Suharekë,
Kosovë
M-L Solution Call Center Brigada123,
Kosovë
Nails by Teuta Tjera Rr. Brigada 123, Sheshi, Suharekë,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende28 ditë

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë