Për 9 muaj mërgimtarët dërguan mbi 900 milionë euro në Kosovë

  • 14.11.2022
Për 9 muaj mërgimtarët dërguan mbi 900 milionë euro në Kosovë

Banka Qendrore e Kosovës para disa ditësh e ka publikuar raportin mujor statistikor.

Në mesin e të dhënave nga sektori financiar, BQK-ja ka bërë të ditur edhe për remitencat e dërguar nga bashkëatdhetarët.

Mbi 916 milionë euro janë dërguar nga mërgimtarët për nëntë muaj të 2022-tës.


Vlera më e madhe e mjeteve financiare ishte dërguar në muajin gusht, plotë 131.6 milionë euro.

Goxha para nga diaspora është dërguar edhe në shtator, rreth 114.2 milionë euro.

Krahasuar me vitin e kaluar shuma e remitancave në këtë vit është rritur për 54.4 milionë euro.

Deri në shtator të 2021-tës, ishin dërguar 861.8 milionë euro.

Kurse, këtë shtator 54 milionë më shumë, pra, në 916,2 milionë euro.

Sa i përket vendeve ku jetojnë dhe punojnë bashkëatdhetarët, më së shumti dërgesa kishte nga Gjermania që përbën 38 për qind, ndërkohë Zvicra 17,9 për qind, më pas SHBA me 8.4 për qind, si dhe Austria me 5,4 për qind.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë