Pavarësisht mësimdhënësit që po pajtohen me krerët e komunave që të fillojë mësimi SBAShK-u nuk pranon

  • 23.01.2019
Pavarësisht mësimdhënësit që po pajtohen me krerët e komunave që të fillojë mësimi SBAShK-u nuk pranon

Shumë kryetarë të komunave të Kosovës, kryesisht ato komuna që udhëheqen nga partia e vetë Kryeministrit të Kosovës, AAK po insistojnë që të ndërpritet greva, dhe që të rifillojë mësimi, por SBAShK-u nuk pranon deri sa të merr masa Qeveria për rritjen e koeficientit të pagave deri në 30%, ndër ato komuna, është edhe Kryetari i Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj i cili u është drejtuar mësimdhënësve për fillimin e procesit mësimor, po ashtu SBAShK-u gjatë një komunikate për media deklaruan se as në Istog nuk ka filluar mësimi, as në Deçan përveç shkollës fillore në Glloxhan.

SBAShK-u gjatë një komunikate për media tregoi fuqinë edhe në nivel komunash, ku thuhet se as në Istog nuk ka filluar procesi mësimor, po ashtu thuhet se kryetari i Komunës së Istogut, Haki Rugova kishte mbajtur dje një takim me drejtorët dhe mësimdhënësit e shkollave, dhe kërkesa e tij ishte që të fillojë mësimi, ata gjetën një pajtueshmëri që të fillojë mësimi, mirëpo SBAShK-u nuk e ka pranuar këtë kërkesë, po ashtu SBAShK-u ka thënë që Komunat mos të përzihen në çështjet tona.


Për këtë kërkesë, nga Kryetari i Komunës së Istogut, Haki Rugova, e ka konfirmuar edhe vetë drejtori i arsimit në këtë komunë për lajmi.net, Hajrush Shoshi. Ai tha se Komuna kishte arritur një pajtueshmëri me drejtorët e shkollave dhe mësimdhënësit, por kjo kërkesë u refuzua nga Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës.

Hajrush Shoshi ka thënë se: “Ka pasur një kërkesë të arsyeshme të kryetarit Rugova, mirëpo ajo është refuzuar nga SBASHK-u. Disa nga prindërit e nxënësve janë të vendosur që nesër t’i sjellin fëmijët e tyre në shkollë, mirëpo mësimi nuk do të mbahet”.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë