Pas mbylljes së vendkalimit kufitar në Merdar, ngarkohet pika tek Dheu i Bardhë

  • 28.12.2022
Pas mbylljes së vendkalimit kufitar në Merdar, ngarkohet pika tek Dheu i Bardhë

Në mbrëmjen e së martës në pikën kufitare në Merdarë nga ana e Serbisë u vendosën barrikada duke ua pamundësuar bashkëatdhetarëve ardhjen në Kosovë nga kjo pikë.

Lajmin e ka bërë të ditur  nga Ministria e Punëve të Brendshme dhe Qendra Kombëtare për Menaxhim Kufitar.

“Qarkullimi në pikën kufitarë Merdar është i mbyllur në hyrje dhe dalje, për arsye të barrikadave në territorin e Serbisë, diku rreth 2 kilometra, deri në një informatë tjetër”, thuhet në njoftimin e Qendrës.


Bllokimi i vendkalimit kufitar është bërë siç thuhet në shenjë mbështetjeje për serbët në veri të Kosovës.

Kështu mërgimtarëve iu mbetet shfrytëzimi i rrugëve alternative siç është ajo e pikës kufitare tek Dheu i Bardhë, e paraqitet si më e ngarkuara.

Sipas përditësimit të fundit nga Qendra Kombëtare për Menaxhimin e Kufitar bëhet e ditur se tek pika kufitare “Dheu i Bardhë” koha për të hyrë e për të dal shkon deri në 10-15 minuta.

Ndërsa, përveç Merdarës, të mbyllura janë edhe pikat kufitare në Jarinje dhe Bërnjak, njofton Qendra Kombëtare për Menaxhim Kufitar.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë