Parashikimi i motit për javën e ardhshme

  • 26.03.2023
Parashikimi i motit për javën e ardhshme

Ditëve të ardhshme në Kosovë pritet përkeqësim i motit.

Rrebeshe shiu të hënën e të martën ftohtë me mundësi edhe për reshje të dobëta bore, parashikon “Prishtina Ëeather”.

DATAT:


26.03.2023 – Përkeqësim të motit pritet të kemi në ditët e fundit të muajit mars. Kalimi i një cikloni mbi rajon, sjell sisteme frontale mbi vendin tonë, që shtrijnë masa më të ftohta ajrore. Ky ndryshim i motit shoqërohet edhe me erëra më të fuqishme. Të hënën priten rrebeshe shiu, të shoqëruara edhe me bubullima gjatë ditës, ndërkaq, ditën e martë me rënie të temperaturës paraqiten kushte edhe për rrebeshe të dobëta bore apo breshnize.

27.03 – Kryesisht vranët dhe me të reshura shiu kohëpaskohe, që më vonë pasdite mund të jenë edhe në formë rrebeshesh me bubullima.

28.03 – Ftohtë e me erë. Vransira të ndryshueshme me mundësi për rrebeshe të dobëta bore pasdite.

29.03 – Fillimisht kthjellime e ngrica. Ditën vransira kalimtare, por pa të reshura.

30.03 – Intervale me diell paradite. Ditën vransira të ndryshueshme.

31.03 – Kryesisht me vransira. Herët në mëngjes reshje kalimtare shiu.

Temperaturat minimale zbresin edhe deri në -4C mëngjesin e së mërkurës. Temperaturat maksimale pas një rënie të martën në 4C e 5C, deri të premten shënojnë rritje në 15C.

Do të fryjë erë mesatarisht e fuqishme dhe fuqishme nga jugperëndimi e veriu 7-16m/s.

Shtypja atmosferike zbret thellë nën vlera mesatare ditën e hënë, e më pas me një rritje të shpejt lartë mbi mesatare.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë