Parashikimi i motit në Kosovë për ditët e ardhshme

Ditëve në vijim intervale më të gjata me diell dhe vranësira të ndryshueshme. Temperaturat në rritje. Nga dita e diel mundësi për reshje lokale shiu

Në ditët e ardhshme mbi vend do të shtrihen fusha të presionit të lartë që do të kushtëzojnë mot më stabil, me intervale më të gjata me diell dhe vranësira të ndryshueshme.

Shërbimi i meteorologjisë njofton se nga perëndimi do të depërtojnë masa më të ngrohta ajrore që do të rrisin temperaturat edhe mbi 20C.

Sipas PW, nga e diela fusha të presionit të ulët nga verilindja e kontinentit do të depërtojnë në lindje të rajonit.

“Nën këto kushte priten mundësi për reshje lokale shiu, temperaturat do të pësojnë rënie të lehtë, por nga dita e hënë sërish do të shënojnë rritje”, thekson PW.

Parashikimi për periudhën 23-27 prill:

23.04 – Pjesërisht vranët. Në mbrëmje me kthjellime.

24.04 – Më ngrohtë, kryesisht me diell. Gjatë ditës pak vranësira lokale.

25.04-26.04 – Të shtunën ngrohtë, pjesërisht vranët. Ditën e diel vranësira dhe intervale me diell. Vende-vende priten reshje lokale shiu.

27.04 – Ngrohtë, pjesërisht vranët. Ditën zhvillime të vranësirave lokale, me mundësi për reshje lokale shiu.

Temperaturat në rritje në të dy vlerat ekstreme. Minimalet nga 2C deri në 6C, e maksimalet nga 16C deri në 21C.

Do të fryjë erë e lehtë dhe mesatare drejtimesh të ndryshme 1-8m/s.

Shtypja atmosferike me tendencë të rënies përreth vlerave normale.

RAPORTO