Paralajmërohen hetime për ngritjen e çmimeve të produkteve

Derisa prezantoi masat për mbështetje/përkrahje të prodhuesve vendorë në kuadër të Pakos së Ringjalljes Ekonomike, ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati ka paralajmëruar edhe hetime për ngritjen e çmimeve të produkteve nga Inspektorati i Tregut dhe Autoriteti i Konkurrencës.

Paralajmërohen hetime për ngritjen e çmimeve të produkteve

Murati duke folur për masat për ringjallje ekonomike, ka shtuar se me çështjen e rritjeve të çmimeve në vendin tonë do të merret edhe Inspektorati i Tregut por edhe Autoriteti i Konkurrencës dhe se do të merren masa në rast se ka pasur manipulime të tilla.

Murati shtoi se nëse ka manipulime, ekziston edhe korniza ligjore që do merret me to.


“Normalisht që me këto çështje duhet të merret edhe Inspektorati i Tregut por edhe Autoriteti i Konkurrencës dhe kudo që ka pasur ose kudo që vërehet që ka pasur manipulime të tilla, pra ekziston dhe korniza ligjore që do të merret me këto çështje”, u shpreh ai.

Ndryshe, gjatë muajit shtator në Kosovë ka pasur rritje të çmimeve të artikujve deri në 5%, kjo sipas të dhënave të Agjencisë së Statistikave të Kosovës (AKK), ku këto rritje kanë vazhduar edhe gjatë muajit tetor.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Zëri i Qytetarëve
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Digjet një veturë në autostradë, afër fshatit Gelancë të Suharekës
Digjet një veturë në autostradë, afër fshatit Gelancë të Suharekës