Para shpalljes së aktgjykimit ndaj Haradinajt dhe Gucatit, Klinaku: Presim që Gjykata Speciale të mos bie pre e Prokurorisë

Dhomat e Specializuara në Hagë të mërkurën (nesër) do të shpallin aktgjykimin ndaj Hysni Gucatit, ish-kryetar i OVL të UÇK-së dhe Nasim Haradinaj, ish-nënkryetar i OVL të UÇK-së, të cilët akuzohen për publikimin e dokumenteve të prokurorisë së Speciales, e që kësaj të fundit i rrodhën në publik.

Para shpalljes së aktgjykimit ndaj Haradinajt dhe Gucatit, Klinaku: Presim që Gjykata Speciale të mos bie pre e Prokurorisë

Lidhur me këtë çështje kryetari i OVL të UÇK-së, Faton Klinaku ka thënë se kjo organizatë qysh nga fillimi e ka kundërshtar krijimin e kësaj gjykate, pasi ajo është krijuar mbi sajesa të Serbisë.

“Ne si organizatë e veteranëve të luftës e kemi kundërshtuar vetë themelimin e kësaj gjykate sepse e kemi ditur se do të jetë një gjykatë e njëanshme, e cila do t’i ndjekë vetëm shqiptarët. Po ashtu e kemi pasur për bazë se këtu ka pasur procese gjyqësore qoftë nga UNMIK-u e qoftë EULEX-i, e të cilat janë bazuar kryesisht në dokumentacione të Serbisë pushtuese, në dokumentacione të kriminelëve serbë, në dokumentacione të dëshmitarëve të përpunuar që i ka përgatitur Serbia pushtuese”, ka thënë Klinaku, për RTK.


Sipas tij, mbi bazën e atyre dokumentacioneve është duke u bërë edhe aktakuza ndaj krerëve të organizatës së veteranëve të luftës dhe ndaj krerëve të UÇK-së, teksa ka shprehur shpresën që nesër Gjykata të mos bie pre e prokurorisë.

“Ne presim që Gjykata të mos bie pre e një Prokurorie të skandaleve, sepse skandalet atyre ju kanë rrjedhë nga zyrat e tyre. Është një prokurori që thënë të drejtën merret me statuset se çka kanë thënë njerëzit në Facebook e nuk merret me dëshmi e fakte. Edhe ato dëshmi që i zotëron i ka prej Serbisë dhe dëshmitarëve të përpunuar apo edhe prej dëshmitarëve që i ka shantazhuar dhe që i ka marrë dëshmitë e tyre gjatë apo pas luftës, por edhe në qytete të ndryshme të Serbisë në Beograd Nish, etj”, është shprehur Klinaku.

Gucati e Haradinaj, akuzohen për vepra penale kundër administrimit të drejtësisë dhe administratës publike dhe vepra penale kundër rendit publik.

Ndërkohë, njohësit e çështjeve të drejtësisë kanë thënë se pavarësisht përmbajtjes së aktgjykimit të nesërm, ai nuk do të jetë i formës së prerë, pasi i njëjti mund të apelohet në shkallë të dytë.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë