Organizatat joqeveritare, Qeverisë dhe Sindikatave: Gjeni gjuhën e përbashkët

  • 01.09.2022
Organizatat joqeveritare, Qeverisë dhe Sindikatave: Gjeni gjuhën e përbashkët

Koalicioni për Drejtësi Shoqërore dhe të Drejta Socio-Ekonomike, që përbëhet nga pesë organizata joqeveritare, ka reaguar ndaj ngjarjeve të fundit mes Qeverisë dhe Sindikatave.

Në këtë reagim, ky koalicion shpreh shqetësimin lidhur me pezullimin e dialogut në mes të Qeverisë së Republikës dhe Organizatave Sindikale.

Ndër të tjerash, ky koalicion, kërkon nga partnerët social “të gjejnë zgjidhje për situatën e krijuar bazuar në legjislacionin vendor dhe kërkesat e palëve më qëllim të ndërprerjes dhe evitimit të grevave nga të cilat pësojnë qytetarët e Kosovës, me mungesë të ofrimit të shërbimeve”.


Rruga që duhet të ndjeket nga të dy palët, sipas koalicioni, është dialogu social.

Andaj në reagim thuhet se Qeveria duhet me urgjencë të përshpejtojë procedurat për aprovimin e projektligjit për pagat e sektorit publik, ndërsa kërkojnë nga Organizatat Sindikale, t’i ndërpresin grevat dhe t’i hapet rrugë dialogut me Qeverinë e Republikës së Kosovës.

“Qeveria e Republikës së Kosovës duhet me urgjencë të përshpejtojë procedurat për aprovimin e projektligjit për pagat e sektorit publik dhe të njëjtin t’a dërgoj në Kuvendin e Republikës së Kosovës për miratim, si dhe të realizojë obligimet e saj për ekzekutimin e pagave të plota për muajin gusht, ndërsa Organizatat Sindikale, t’i ndërpresin grevat dhe t’i hapet rrugë dialogut me Qeverinë e Republikës së Kosovës.

Palët duhet të intensifikojnë dialogun në mes tyre dhe të gjejnë gjuhë të përbashkët për trajtimin dhe realizimin e kërkesave të punëmarrësve”, thuhet në njoftim.

Kujtojmë që sot në pothuajse të gjitha shkollat nuk ka filluar mësimi për shkak të grevës së BSPK-së, ku hyn edhe SBASHK-u.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë