Bizneset Vende Pune Ofertat

Nuk mjafton buxheti për rritjen e pagave, grevat vazhdojnë

Nuk mjafton buxheti për rritjen e pagave, grevat vazhdojnë

18.01.2019 Lajme

Ky fillimvit ka filluar me greva të shumta si të arsimit, kirurgëve dhe tani më kanë hyrë në grevë edhe ortopedët, kjo grevë u organizua për qëllime të rritjes së pagave, por buxheti i Kosovës për 2019 nuk i përballon kërkesat e sindikatave. Ku Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës, ka bëtë ditur se greva do të vazhdojë deri sa Qeveria të marrë masa ndaj kërkesës për rritjen e koeficinetit të pagave deri në 30%, ndërsa kësaj greve të personelit mjeksore të kirurgëve iu është bashkangjitur edhe ortopedët dhe mjekët e spitalit të komunës së Ferizajit.

Gjatë një deklarate për media, znj.Xhevahire Izmaku, Anëtare e Komisionit për Administratë Publike, deklaroi se ky projektligj për paga do të shqyrtohet në javën e ardshme nga Komisioni për Administratë Publike, ku kjo procedurë për miratim të prjektligjit thuhet se do të zgjasë përafërsisht një muaj.

Në deklaratë që e dha Xhevahire Izmaku thuhet se: “Tek pas ditës së hënë duhet të mblidhet Komisioni dhe të punojë. Pas ditës së hënë, kur caktohet seanca, atëherë koordinohen grupet parlamentare deri në votim. Është një punë shumë e madhe që duhet të bëhet. Unë mendoj se duhet së paku edhe një muaj që të punohet vetëm në mënyrë procedurale”.

Po ashtu, ajo shtoi se për kërkesën për rritjen e koeficientit të pagave për mësimdhënësit deri në 30% ende nuk ka ardhur ndonjë vendim për këtë kërkesë, kurse për personelin mjekësor ka arritur një vendim.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.
PRIMA QERAMIKA Tjera Shirokë, Suharekë,
Kosovë
Kompania e pastrimit JOKER Tjera Suharekë,
Kosovë
FURRA PIZZERIA KOSOVARJA2 Gastronomi Rr.Xhavit Syla Suharek,
Kosovë
Hallka Marketing Agency Marketing / Web Rr. Brigada 123, 23000 Suharekë,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende31 ditë

New Born Agency

Fluturime direkte nga Ljublana në Prishtinë dhe anasjelltas!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë