Ngritja e çmimeve të naftës, e papërballueshme për qytetarët: S’ka ku me shku më keq

Ngritja e çmimeve të naftës në Kosovë po bëhet e papërballueshme për qytetarët. Ata drejtojnë gishtin tek kryeministri Albin Kurti, për të cilin thonë se është përgjegjës për krizën në Kosovë.

Ngritja e çmimeve të naftës, e papërballueshme për qytetarët: S’ka ku me shku më keq

Disa prapa kamerës kërkojnë që Qeveria t’u dalë në ndihmë dhe të hiqet akciza për derivate të naftës.

Një qytetar për Ekonomia Online tha se çmimet e karburanteve nuk kanë ku të shkojnë më keq. Sipas tij kryeministri aktual është fajtor për këtë krizë.


“S’ka ku me shku më keq, kjo është nevojë për familje, për fabrika, për të gjitha. Me 10 euro vitin e kaluar gati 9 litra ja kemi qit ose 10. Tash 20 euro 12 litra. Qeveria nuk po e dëgjon askënd, e ka marr Albin Kurti ai e solli këtë krizë këtu”, u shpreh ai.

Po ashtu, një tjetër qytetar tha se duke e pasur parasysh standardin e jetës në Kosovë, këto çmime janë të papërballueshme..

“Duke e krahasuar standardin e Kosovës, çmimi është shumë i lartë. Pavarësisht se ka njerëz që e kanë 300 euro rrogën edhe nuk munden të ja dalin”.

Ai thotë se në krahasim me vitin e kaluar, sivjet çmimet janë 100% të larta. Ai thotë se Qeveria e Kosovës duhet të largojë TVSH, e të ju ndihmoj qytetarëve, bizneseve e  bujqëve.

“Ka qenë çmimi për gjysmë më i lirë. Tash është 100% më shtrenjtë se vitin e kaluar. Qeveria e Kosovës duhet ta heq TVSH-në, me zbut doganën dhe me ua lehtësua bizneseve, bujqve, qytetarëve e të gjithëve”, thotë ai.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë