Nga viti 2008 deri më tani janë vrarë 17 gra në Kosovë, shumica nga bashkëshortët e tyre

  • 01.12.2022
Nga viti 2008 deri më tani janë vrarë 17 gra në Kosovë, shumica nga bashkëshortët e tyre

Vrasja e grave në Kosovë ka marr përmasa shqetësuese. Nga viti 2008 e deri më sot janë vrarë 17 gra.

Në shumicën e rasteve të dyshuarë për vrasje janë bashkëshortët e viktimave. Ndërsa, për shumë nga këto vrasje ende nuk kanë përfunduar proceset gjyqësore.

Telegrafi  ju sjell disa nga rastet e vrasjeve të grave nga viti 2008 e deri në rastin e fundit të 30 nëntorit 2022:  


Mjekja, Igballe Llalloshi është vrarë më 09.11.2008 në banesën e saj në lagjen “Dardania”, në Prishtinë. I dyshuar është ish-bashkëshorti i saj, Ferki Ibrahimi.

Diana Kastrati është vrarë mëngjesin e 18 majit 2011, në Prishtinë. I dyshuar është ish-bashkëshorti i saj.

Antigona Morina, vdiq si pasojë e gjakderdhjes që kishte pasur nga organet gjenitale, mbrëmjen e parë të martesës, në shtëpinë e burrit të saj ku kishte qëndruar mes datave 27, 28, 29 korrik të vitit 2011.

Donjeta Pajazitaj në vitin 2015 ishte privuar nga jeta në bjeshkët e Strellcit në mënyrë mizore nga kushëriri i saj Naser Pajazitaj. Nga burgimi i përjetshëm, Gjykata e Apelit ia ka zbutur dënimin në 35 vite burgim Naser Pajazitajt.

Zejnepe Berisha vdiq më 23 tetor 2015 si pasojë e plagëve të marra nga burri i saj Nebih Berisha.

Dafina Zhubi, 34 vjeçare është gjetur e vdekur mbrëmjen e 17 shkurtit të këtij viti, në një banesë në lagjen “Emshir”, në Prishtinë.

Flora Omuri është varrë nga bashkëshorti i saj në muajin korrik të vitit 2016, i cili më pas vrau dhe veten në Ferizaj.

Sevdije Berisha, është vrarë nga bashkëshorti i saj, Isen Berisha në muajin nëntor të vitit 2017, në Pejë.

Valbona Nrecaj dhe vajza e saj u vranë në muajin gusht të vitit 2018 nga Pjetër Nrecaj. Vrasja pati ndodhur në vitin 2018 në shtëpinë e vëllezërve të Valbona Nrecajt, ku ajo ishte strehuar bashkë me fëmijët e saj pas problemeve që kishte pasur me bashkëshortin.

Hatije Dina, u rrah për vdekje nga bashkëshorti i saj, Ilir Haxhiajn në muajin qershor në vitin 2019. Ajo ka vdekur dy javë pas rrahjes, gjatë trajtimit në QKUK.  

Sabile Mavrovqani, më 25 korrik ishte vrarë në shtëpinë e saj nga bashkëshorti në fshatin Berivojcë të Komunës së Kamenicës. I njëjti e kishte goditur disa herë gruan me shufër metalike në pjesë të ndryshme të trupit, derisa 34-vjeçarja kishte mbetur e vdekur. 

Makfire Zuka, në muajin dhjetor 2020 ishte vrarë nga bashkëshorti i saj, i cili vrau dhe dy fëmijët e tij dhe më pas dhe veten në Pozharan të Vitisë.

Sebahate Morina Sopi ishte vrarë nga bashkëshorti i saj në muajin mars të vitit 2021 në lagjen “Emshir”, në Prishtinë.

Marigona Osmani dyshohet se është vrarë nga Dardan Krivaqa, i cili ngarkohet për vrasjen e 18-vjeçares në gusht të vitit 2021. Rasti është ende në gjykim.

Lirie Qerimaj, dyshohet së është vrarë në muajin janar të vitit 2022. I dyshuar është bashkëshorti i saj, 51 vjeçari Skender Qerimaj. Gjykata e Mitrovicës me 24 vjet burgim e ka dënuar Skender Qerimajn.

Sanije Godeni u vra më 25 nëntor 2022 në shtëpinë e saj në Prishtinë. I dyshuar është bashkëshorti i saj 70 vjeçar, ndërsa dyshohet se viktima është qëlluar për vdekje me sëpatë.

Hamide Magashi, shtatzënë, u vra më 30 nëntor 2022 në oborrin e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, gjegjësisht para Klinikës së Gjinekologjisë. I dyshuar është ish-bashkëshorti i saj, Sokol Halili./Telegrafi/

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë