Nga muaji shkurt në Kosovë automjetët duhet të plotësojnë edhe një kusht

  • 30.01.2019
Nga muaji shkurt në Kosovë automjetët duhet të plotësojnë edhe një kusht

Pulla mjedisore në Kosovë ishte temë e pezullar nga Ministria e Infrastrukturës dhe Transportit, por tani është aprovuar pulla mjedisore për automjetet.

Pulla Mjedisore ka funksionin të përdoret që gjatë procesit për matjen e gazrave dalëse nga automjetet motorike duke i radhitur nga kategoritë përkatëse.


Vendimi nga Ministria e Infrastrukturës dhe Transportit, obligon që Qendrat e Kontrollit Teknik të Automjetëve dhe të Homologimit, të fillojë që nga fillimi i muajit shkurt të bëhet zbatimi i këtij vendimi.

Ky vendim nga MIT është i bazuar në Udhëzimin Administrativ nr.08/2016, kjo pullë mjedisore, është një shenjë e cila vendoset në pjesën e përparme të xhamit të automjetit, e cila tregon nivelin e gazrave që shkaktohen nga automjeti, raporton insajderi.

Ky vendim për pullën mjedisore nga MIT është bërë për shkak që të bëhet reduktimi i ndotjes së ajrit nga gazrat e automjeteve, ku bëhet përcaktimi i zonave të lejuara dhe të ndaluara.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë