Nesër Zyrtarizimi i Ushtrisë së Kosovës

  • 27.12.2018
Nesër Zyrtarizimi i Ushtrisë së Kosovës

Gjatë një komunikate për media presidenti Thaçi tha se për Ushtrinë jemi vonuar 5 vjet kot, ai tha se nesër do ti nënshkruaj ligjet për zyrtarizimin e Ushtrisë së Kosovës

Presidenti i Republikës së Kosovës, tha se Ushtria e Kosovës është e koordinuar me partnerët ndërkombëtar, sipas tij 5 vitet e fundit ishin vonimi më i kot për themelimin e Ushtrisë, Thaçi mendon se brenda 2014-ës është dashur të themelohet Ushtria e Kosovës.


Thaçi theksoi se “Shpesh jam ndier shumë i vetmuar në angazhimet dhe përkushtimet e mija me ndërkombëtarët për me themelu ushtrinë, por është mirë që në fund i gjithë spektri politik ka votu”.

Po ashtu, Thaçi tha se nëse arrihet marrëveshja Kosovë-Serbi, vendi ynë do të fiton njohjen nga Serbia dhe 5 vendet e Bashkimit Evropian. “Po tregoj më së pari se çka fiton se aty jam i fokusuar. Do të thotë e fiton njohjen nga Serbia, e fiton njohjen nga pesë vendet e Bashkimit Evropian nëse arrihet marrëveshja dhe unë shpresoj që do të arrihet dhe besoj në atë drejtim. E fiton njohjen globale sepse do të jetë pjesë e Organizatës së Kombeve të Bashkuara, do të bëhet pjesë e të gjitha organizatave ndërkombëtare dhe nuk kemi më nevojë të shkojmë sikur nëpër INTERPOL dhe e fiton të ardhmen e sigurt për në NATO dhe Bashkimin Evropian”. Por ai nuk e mohoi mundësinë që të mos arrihet marrëveshja ai tha nëse nuk arrihet marrëveshja atëher Kosova do të fitojë një izolim të plotë ndërkombëtar.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë