Nesër pritet të publikohen masat e reja anti-COVID

Qeveria e Kosovës nesër pritet që të vendosë për masat e reja të paralajmëruara nga Ministria e Shëndetësisë, sa i përket situatës së krijuar nga Coronavirusi në Kosovë, njofton Insajderi.

Qeveria e Kosovës nuk do të ketë sot takim për të diskutuar rreth masave të propozuara nga MSH për parandalimin e përhapjes të pandemisë së Coronavirusit.

Këtë e ka konfirmuar ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqit.

“Nesër në ora 12:00 kryeministri do të dal me konferecë për media lidhur me masat të reja anti-Covid”, ka thënë Krasniqi për Insajderi.Se sot nuk do të vendoset për këto masa e ka konfirmuar edhe zëdhënësja e Qeverisë, Antigona Baxhaku.

“Nuk ka ende takim të Qeverisë lidhur me masat e reja anti Covid, nëse do të ketë ju njoftojmë”, ka thënë shkurt Baxhaku.

Egzon Sadikaj nga Sopija është diagnostifikuar me kancer dhe ka nevojë për ndihmën tuaj

Të nderuar njerëz të vullnetit të mirë, i riu Egzon Sadikaj nga fshati Sopijë e Suharekës është diagnostifikuar me kancer. Shërimi i tij kërkon trajtim jashtë shtetit të Kosovës.

Ministria e Shëndetësisë ka paralajmëruar dje se do të ndërmarrë masa të reja kufizuese për qytetet varësisht numrit të rasteve pozitive që kanë.

Qytetet ndahen në tri zona të rrezikshmërisë: zona e gjelbër e cila ka rrezikshmërinë më të ulët, zona e verdhë me rrezikshmëri mesatare dhe zona e kuqe me rrezikshmëri të lartë.

© SuharekaOnline. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.