Nëse Haradinaj rrëzohet, a mund ta merrë Thaçin me vete?!

  • 29.01.2019
Nëse Haradinaj rrëzohet, a mund ta merrë Thaçin me vete?!

Nuk do koment dhe analizë fakti që Qeveria e udhëhequr nga Ramush Haradinaj i ka ditët e numëruara për të mos thënë orët e numëruara. Ky fakt tashmë çdo ditë e më shumë po bëhet i qartë dhe tejet i kthjellët.

Por nuk do të ndalemi te procedurat “formale” që zakonisht organizohen për mocion votëbesimi ndaj një qeverie. Më shumë po ndalemi tek emëruesi i përbashkët i të gjitha mocioneve të deritanishme, që delë të jetë presidenti Thaçi.


Të gjitha qeveritë e krijuara pas luftës ku PDK ka qenë pjesë e tyre në çdo mocion iniciator apo mbështetës kanë qenë Hashim Thaçi dhe deputetët e PDK-së.

Shtrohet pyetja: A mundë ta rrëzojë kryeministri Haradinaj, Hashim Thaçin nga posti i presidentit?!

Logjikisht përgjigjia është “PO”, por si? Përderisa flitet, po punohet dhe po dihet që të rrëzohet Qeveria Haradinaj, kryeministri do duhej që të punojë me një matematikë tjetër e jo të qëndrojë duarkryq.

Tashmë ekzistojnë partitë si LDK, VV, NISMA, PSD, AAK (që sigurisht janë të irrituar) që në një marrëveshje të “fshehtë” mund të rrëzojnë presidentin me 2/3 e votave të të gjithë deputetëve që duke llogaritur i bie LDK (25), VV (19), AAK(12), PSD (12), NISMA (8), pa grup parlamentar(5), 6+ (6) duke përjashtuar disa idhtarë të presidenit brenda këtyre grupeve i bie 87 vota.

Andaj për rrëzimin e presidentit duhet vota e 2/3 të deputetëve. Kjo ashtu kështu do ta dërgonte vendin në zgjedhje dhe vendin e tij do ta merrte kryetari i parlamentit z.Veseli i cili do ta bënte edhe organizimin e zgjedhjeve.

Nëse këtë mund ta arrij Ramush Haradinaj atëherë njëmend do të bëhej “skllotë”!

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë