Nën 70 për qind, furnizimi me barna në Kosovë

  • 14.01.2019
Nën 70 për qind, furnizimi me barna në Kosovë

Viti 2019 për Institucionet Publike Shëndetësore në Kosovë ka filluar duke mos i përmbushur kërkesat e barnave për pacientë nga lista esenciale, në këtë fillimvit furnizimi me barna dhe me material shpenzues në Kosovë është nën 70%.

Gjatë një komunikate, nga Zyra për informim në Shërbimin Spitalor Klinikë dhe Universitar të Kosovës (SHSKUK), u konfirmua se në listën esenciale furnizimi me barna në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK) deri më tani është 68%, furnizimi me material shpenzues është 59%, kurse furnizimi me citostatik është 62% e cila e konfirmon se ka mungesë të barnave në shtetin e Kosovës.


Në këtë vit në Kosovë, Institucionet publike shëndetësore pritet që të mos i plotësojnë kërkesat e pacientëve për furnizim të barnave nga lista esenciale dhe me material shpenzues ku për momentin është nën 70%.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë