Në rang botëror, tri shtete të Ballkanit Perëndimor në top 5 vendet me “turbo korona”

  • 10.09.2021
Në rang botëror, tri shtete të Ballkanit Perëndimor në top 5 vendet me “turbo korona”

Numri i infeksioneve është ende në rritje. Sidomos ata që kthehen nga pushimet nga Ballkani Perëndimor konsiderohen një turbo korona.

Vala e katërt goditi Evropën plotësisht. Situata në Ballkan veçanërisht është e keqe. Rastet e koronës duket se po shpërthejnë atje – dhe kjo nuk është pa pasoja as për ne, shkruajnë mediat austriake. Më shumë se dy të tretat e atyre që vijnë kthehen të infektuar dhe e sjellin virusin në Austri nga Ballkani Perëndimor!

Në renditjen globale, aktualisht janë tre vende të Ballkanit Perëndimor në top 5-shen e vendeve të para, siç tregojnë shifrat aktuale. Kosova është në vendin e dytë me një incidencë prej 746 rastesh, e ndjekur në vendin e katërt dhe të pestë nga Mali i Zi me 558 dhe Maqedonia e Veriut me 339.


Shumica e rasteve ndodhën kohët e fundit nga pushuesit e kthyer nga Maqedonia e Veriut. Një total prej 866 infeksionesh u regjistruan, që është plus 477 raste në krahasim me dy javët e mëparshme. Raste nga Kosova u rritën nga 253 në 799. Kishte gjithashtu një rritje të qartë në mesin e atyre që ktheheshin nga Turqia, incidenca atje është 165.

Në javën kalendarike 31, u regjistruan 5,888 raste të koronës. Në javën e 32 kishte tashmë 8,113 infeksione. Rreth 40 përqind e tyre mund të gjurmohen tek udhëtarët që kthehen.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë