Nazif Mehmeti u intervistua nga Specialja

  • 23.01.2019
Nazif Mehmeti u intervistua nga Specialja

Nazif Mehmeti, ish pjestar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në zonën e Llapit, sot u intervistua për të dytën ditë në Prishtinë nga Prokurorët e Zyrës së Prokurorit të Specializuar për krime të luftës në Kosovë.

Avokati i Mehmetit, Tahir Rrecaj duke folur për Radio Evropën e lirë për këtë proces, ai njoftoi se Mehmeti po intervistohet në cilësinë e të dyshuarit për kohën gjatë luftës në Kosovë në vitet 1998-1999.


Tahir Rrecaj, avokati i Nazif Mehmetit njoftoi se klienti i tij u intervistua
nga Prokurorët e Zyrës së Prokurorit të Specializuar për krime të luftës në Kosovë, në ditën e martë dhe të mërkurë.

Rrecaj tha se “Po është duke u intervistuar edhe sot dhe besoj se sot do të përfundojë intevistimin. Ai po intervistohet në cilësinë e të dyshuarit “.

Për, Mehmetin nuk është hera e parë që është i dyshuar për krime lufte gjatë luftës në Kosovë, ai edhe më herët kishte qenë i dyshuar për këtë çështje.

Mehmeti në vitin 2013, një trup gjykues i përbërë prej gjyqtarëve të Gjykatës së Misionit të Bashkimit Evropian për Sundim të Ligjit (EULEX), kishin shpallur fajtor për veprime jo të ligjshme gjatë luftës, dhe ai ishte dënuar me 3 vite burgim.

Para se të merrej specialja me këtë çështje, ishte marrur edhe Gjykata e Kombeve të Bashkuara në Kosovë, Tribunali Ndërkombëtar i Hagës si dhe Gjykata e Misionit të Bashkimit Evropian për Sundim të Ligjit – EULEX.

Përveç Mehmetit, kjo Gjykatë në Hagë ka intervistuar edhe Rrustem Mustafën e Sami Lushtakun derisa Sokol Dobruna, Sabahajdin Cena dhe disa të tjerë janë intervistuar në Prishtinë.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë