Shembull, Muharremaj nisë kontigjentin e zjarrfikësve për Shqipëri

Ndihmë

Shembull, Muharremaj nisë kontigjentin e zjarrfikësve për Shqipëri

Sot në orët e hershme të mëngjesit në Shqipëri ka ndodhur një termet i fuqishëm, ku edhe ka shkaktuar dëme të mëdha si dhe viktima e persona të lënduar ndërsa Policia e Kosovës njëashtu edhe Forcat e Sigurisë së Kosovës (FSK) janë nisur në drejtim të Shqipërisë, për t’iu asistuar njësiteve emergjente të cilat janë të inkuadruara në operacionin e kërkim-shpëtimit, si pasojë e tërmetit të fuqishëm në disa lokacione të Shqipërisë.

Po ashtu sot në drejtim të Shqipërisë është nisur edhe një kontigjent i zjarrfikësave nga Komuna e Suharekës për t’iu dalur në ndihmë këtyre njësiteve emergjente, do të jenë në shërbim të autoriteteve të Shqipërisë dhe sipas nevojës emergjente do të operojnë në kërkim-shpëtim të banorëve që dyshohet se kanë mbetur nën gërmadha të objekteve të rrënuara.

Zjarrfikësat e Komunës së Suharekës kanë shprehur gatishmërinë e tyre që të vejë në funksion të gjitha kapacitetet e tyre, në përkrahje dhe mbështetje të autoriteteve të Shqipërisë dhe qytetarëve të saj, të prekur nga tërmeti i mëngjesit të sotëm.


Muharremaj tha se: “Tërmeti që ka ndodhur dje në Shqipëri jemi ktu bashkë me komandat e Policisë, numri i viktimave ka shkuar deri në rreth 15 dhe e kemi obligim që t’iu dalim në ndihmë qytetarëve të Shqipërisë me krejt ato mundësi që i kemi”.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Zëri i Qytetarëve
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Digjet një veturë në autostradë, afër fshatit Gelancë të Suharekës
Digjet një veturë në autostradë, afër fshatit Gelancë të Suharekës