MSH: Omicroni, variant dominues në qarkullim – vaksinohuni kundër COVID-19

Dita e ditës numri i rasteve të infektimeve me COVID-19 sa shkon e rritet.

MSH: Omicroni, variant dominues në qarkullim – vaksinohuni kundër COVID-19

Me shfaqjen e variantit të ri të COVID-19, i quajtur Omicron, ka nisur edhe rritja e rasteve pozitive me COVID-19, ku vetëm në 24 orët e fundit në vendin tonë janë regjistruar 2,050 raste të reja të infektimit me këtë virus.

Institucionet shëndetësore e shtetërore vazhdimisht po bëjnë thirrje tek qytetarët për vaksinim kundër COVID-19 si dhe respektim të masave.


Ministria e Shëndetësisë (MSh) përmes një njoftimi, ka theksuar se varianti Omicron i koronavirusit tanimë është bërë variant dominues në qarkullim.

Po ashtu, nga MSh-ja kanë shtuar se duke qenë se vaksinimi është mënyra më e mirë dhe më e sigurt për të parandaluar COVID-19, sidomos format e rënda të sëmundjes dhe vdekjet, i bëhet thirrje popullatës së moshës mbi 12 vjeçare e lartë që të vaksinohet.

Gjithashtu, Ministria e Shëndetësisë ka thënë se me dozën përforcuese dhe dozën e tretë mund të vaksinohen të gjithë qytetarët e moshës mbi 18 vjeçare, në secilën komunë në Kosovë.

KOMENTE0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë