Mot i ndryshueshëm, mundësi për reshje shiu dhe bore

Mot i ndryshueshëm, mundësi për reshje shiu dhe bore
Eurolinda Zenelaj

08.03.2021 / Lajme

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se java e dytë e muajit mars do të karakterizohet me mot të ndryshueshëm.

IHMK parashikon reshje në formë shiu dhe bore, në viset e ulëta dhe mesatare, ndërsa në viset e larta mbi 1000 m, parashihen reshje bore.

Reshje shiu dhe bore parashihet ditën e martë, të mërkurën dhe në fundjavë.

Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet -4 deri 1 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 6-12 gradë Celsius.

Do të fryjë erë kryesisht nga verilindja dhe jugperëndimi me shpejtësi 1-8 m/s.

RAPORTO