Mosekzekutimi i pagave dhe kërkimi i arsimtarëve me lista, Kurti e Murati dalin sot para mediave

  • 03.09.2022
Mosekzekutimi i pagave dhe kërkimi i arsimtarëve me lista, Kurti e Murati dalin sot para mediave

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti së bashku me ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati tash e disa ditë janë emrat më të përfolur si shkak i qasjes që kanë pasur ndaj sindikatave të vendit që janë futur në greva nga 25 gushti.

Si shkak i grevës, i pari i ministrisë së Financave, Hekuran Murati ka vendosur që të mos bëjë ekzekutimin e pagave të atyre personave që marrin pjesë në greva, kështu duke shkaktuar reagime të shumta.

Nga Asociacioni i Komunave ka pasur presion të madh në drejtim të Qeverisë që të procedohen pagat për të gjithë dhe jo vetëm për një pjesë të punëtorëve, dhe duke se Qeveria do të veprojë.


Ndërkaq, gjatë ditës së sotme kryeministri Kurti dhe ministri Murati do të dalin sot në një konferencë për media.

“Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me Ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, mbajnë konferencë për media”, ka njoftuar ZKM.

Konferencën do ta mbajnë bashkë në ndërtesën e Qeverisë dhe pritet të fillojë në orën 11:00.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë