Miratohet Projektligji për lirinë fetare

  • 25.01.2023
Miratohet Projektligji për lirinë fetare

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e së mërkurës ka miratuar Projektligjin për lirinë fetare.

Kryeministri Albin Kurti para kabinetit qeveritar tha se ky Projektligj është shumë i rëndësishëm dhe se përmes tij ekzekutivi synon që të arrijë standard sa më të lartë të mbrojtjes së të drejtave të njeriut.

“Liria fetare zë vend të veçantë në një shoqëri të lirë dhe të hapur siç është Republika e Kosovës. Mendime dhe besime të ndryshme vazhdimisht po hyjnë dhe qarkullojnë lirisht mes qytetarëve tanë. Është e pamundur që të gjithë qytetarët të kenë të njëjtat bindje fetare. Përkundrazi, diversiteti i bindjeve fetare është i pashmangshëm”, u shpreh Kurti.


Tutje, ai tha se një nga qëllimet kryesore të këtij Projektligji është për të ruajtur dhe promovuar pluralizmin fetar.

Në këtë mbledhje Qeveria po ashtu ka miratuar Programin Legjislativ për vitin 2023, përmes së cilit synon të kalojë afro 100 projektligje. 

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë