Miratohet në parim Projektligji për parandalimin e dhunës në familje

  • 08.03.2023
Miratohet në parim Projektligji për parandalimin e dhunës në familje

Në Ditën Ndërkombëtare të Gruas, Kuvendi i Kosovës ka miratuar në parim edhe Projektligjin për parandalimin dhe mbrojtjen nga dhuna në familje, dhuna ndaj grave dhe dhuna në baza gjinore.

Deputetja, Duda Balje, e cila kryeson Komisionin Parlamentar për të drejtat e njeriut, tha se ky projektligj është shumë i rëndësishëm dhe është mirë të kalojë sot në Ditën Ndërkombëtare të Gruas.

Balje tha se meqenëse opozita nuk është prezente në seancë, komentet e tyre do të mund t’i marrin mes dy leximeve.


Kuvendi i Kosovës ka miratuar në parim edhe Projektligjin për Zhvillimin Rajonal të Balancuar.

Ndërsa, nga rendi i ditës u largua debati parlamentar në lidhje me Raportin e Komisionit Evropian për Kosovën për vitin 2022.

Votat pro të deputetëve të pozitës nuk i mori raporti vjetor i Autoritetit të Aviacionit Civil të Kosovës për vitin 2021.

Në seancën e sotme nuk po marrin pjesë deputetët e partive opozitare, të cilët meqenëse në fillim të seancës nuk u arrit të ketë kuorum vendosën ta lëshojnë sallën./KP/

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë