Miratimi i ligjit për Qeverinë, zvogëlohet numri i ministrive

  • 26.01.2019
Miratimi i ligjit për Qeverinë, zvogëlohet numri i ministrive

Republika e Kosovës, ka përpiluar një ligj të ri për Qeverinë e Kosovës, ku në muajin mars pritet që të miratohet ky ligj dhe të zbatohet menjëherë, i cili ky ligj do të jetë në qëllim të uljes së numrit të ministrive, por nuk dihet se ky ligj a do të zbatohet me Qeverinë aktuale.

Opozitarët po insistojnë që ky ligj të miratohet dhe të zbatohet menjëherë, dhe ata dëshirojnë që ky ligj të zbatohet në Qeverinë aktuale e jo me atë të ardhshme , sipas tyre kush do që vjen pas saj do ta trashëgojë këtë dëm.


Gjatë një deklarate për zërin, deputetja e LDK-së, Lirie Kajtazi deklaroi se ky ligj duhet patjetër të miratohet, njëkohësisht edhe të zbatohet, dhe ajo zvogëlimin e numrit të ministrive e shehë të paarsyeshme të fillojë me Qeverinë e ardhshme, sepse ajo thotë se Qeveria aktuale ka shkaktuar mjaft dëm.

“Nuk është në rregull që ligji të fillojë ndryshimet me Qeverinë e ardhshme dhe jo me këtë aktualen. Nëse kjo qeveri me të vërtetë e ka qëllimin e mirë ndryshimet duhet t’i nisë nga vetja me zvogëlim të numrit të ministrive, me ulje të pagave e me procese tjera të dëmshme, sepse çdokush që e trashëgon pushtetin do të ketë probleme të mëdha të trashëguara nga kjo qeveri”, theksoi Kajtazi, po ashtu ajo tha se ky ligj është duke u zvarritur shumë por gjithësesi është e mirëseardhur.

N'minuta
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë