Bizneset Vende Pune Ofertat

Ministrja Haxhiu sot jep dëshmi për rastin Dehari

Ministrja Haxhiu sot jep dëshmi për rastin Dehari

20.11.2023 Lajme

Ministria e Drejtësisë ka njoftuar se sot ministrja Albulena Haxhiu, do të japë dëshmi për rastin Dehari.

“Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, në orën 10:00, do t’i përgjigjet ftesës për të dhënë dëshminë në raport me rastin Dehari”, thuhet në njoftim.

Sipas njoftimit pas intervistës, në ambientet e Ministrisë së Drejtësisë, Ministrja Haxhiu do të mbajë Konferencë për medie.

Më 5 nëntor të vitit 2016, në orët e para të mbrëmjes u raportua për një vdekje të një personi brenda Qendrës së Paraburgimit në Prizren. Vetëm pak minuta më pas u raportua se brenda qelisë së tij ishte gjetur i vdekur ish-aktivisti i LVV-së, Astrit Dehari, i cili aty po qëndronte nën dyshimet se ka qenë një nga gjashtë personat që mori pjesë në sulmin e gushtit të po atij viti me granatahedhëse në Kuvendin e Kosovës.

Deklarata e parë nga Policia e Kosovës në atë kohë ishte se Dehari kishte vdekur si pasojë e medikamenteve. Këtë deklaratë e kishte thënë ish-drejotri i Policisë së Rajonit të Prizrenit, Nexhmi Krasniqi, i cili për një kohë të gjatë kishte mohuar se kishte dhënë këtë deklaratë.

Vdekja e Astrit Deharit, menjëherë u cilësua si e dyshimtë, ndërsa u kërkua që ndaj tij të bëhej edhe autopsia nga Instituti i Mjekësisë Ligjore.

Ish-kryeprokurori i Prizrenit, Sylë Hoxha, i cili tash është në pension, pesë vite më parë kishte thënë se Astrit Dehari kishte pasur shenja në qafë.

“E kam pa trupin e viktimës, ka gërvishtje në qafë e në duar (por jo gjak). Kemi informata se ka përdorë medikamente, mirëpo asgjë në shumë nuk mund të themi për momentin. Jemi në pritje të ekipeve të mjekësisë ligjore për detaje më të sigurta”, kishte thënë Hoxha në atë kohë.

Në ditën kritike, menjëherë u njoftua edhe se Ministria e Drejtësisë në atë kohë e udhëhequr nga ish-ministrja e Drejtësisë Dhurata Hoxha, se kishin filluar hetimet për të zbardhur rrethanat e vdekjes së Astrit Deharit.

Një ditë ma pas, Lëvizja Vetëvendosje kishte mbajtur një konferencë, në të cilën Visar Ymeri kishte thënë se Dehari po mbahej në paraburgim për një rast të montuar sipas tij.

Astrit Dehari kishte vdekur në ditën e 68-të të qëndrimit të tij në paraburgim në Prizren.

LVV në atë kohë tha se vdekja e Astrit Deharit ishte përgjegjësi institucionale. Dyshime rreth vdekjes së Astrit Deharit pati edhe familja e tij.

Më datë 7 nëntor të vitit 2016, u krye edhe autopsia e trupit të Astrit Deharit ndërsa, Sylë Hoxha atë kohë kishte dalë me deklaratë se ish-aktivisti i LVV-së kishte vdekur si pasojë e asfiksisë apo problemeve me frymarrjen.

Dilemat për vdekjen e Astrit Deharit çdo ditë shtoheshin. Nga vdekja prej medikamenteve, raporti fillestar i autopsisë e kryer në IML tregoi për probleme me frymëmarrje.

Pas këtyre deklaratave zyrtare të krerëve të Prokurorisë e Policisë, LVV doli sërish në konferencë. Ata kërkuan që të grupi hetues në atë kohë të ndërrohej për shkak të deklaratave të gabuara që u dhanë në fillim kur u raportua për vdekjen e Astrit Deharit.

Më datë 10 nëntor të vitit 2016, KALLXO.com kishte publikuar të gjitha vizitat që iu bën Astrit Deharit në Qendrën e Paraburgimit në Prizren, ku po mbahej nën dyshimet për sulmin ndaj Kuvendit, i cili ndodhi në gushtin e po të njëjtit vit.

Në të gjitha vizitat për të cilat i kishte siguruar dokumentet KALLXO.com, ishin prindërit dhe gruaja e tij, e në gjashtë prej tyre familjarët ishin shoqëruar edhe nga zyrtarë të LVV-së.

Vizita të gjitha që kishte mbajtur për shtatë javë, çdo të enjte, kishin zgjatur 60 minuta.

Gjendja shëndetësore e Astrit Deharit kishte qenë e mirë, kështu kishte deklaruar në atë kohë në një emision në “Jeta në Kosovë”, Drejtori i Shërbimit Korrektues të Kosovës, Burim Buleshkaj.

Një gjendje jo e qetë e krijuar pas vdekjes së Astrit Deharit dhe ngritja e shumë pikëpyetjeve u shtua kur mbrëmjen e 10 nëntorit 2016,  në televizionin Klan Kosova u shfaqën xhirimet nga kamerat e sigurisë të ditës kritike të 5 nëntorit, ditën e vdekjes së aktivistit të Vetëvendosjes, Astrit Dehari.

Hetimi po konsiderohej jo-profesional sipas Lëvizjes Vetëvendosje, ndërsa në po atë kohë, avokati i familjes Dehari, Tomë Gashi kishte ushtruar kallëzim penal për disa persona të cilët ishin përgjegjës për pamjet e kamerave të sigurisë.

Ish-kryeprokurori i Prokurorisë Themelore të Prizrenit, Sylë Hoxha nuk kishte qenë në dijeni se si kishin rrjedhur pamjet nga hapësirat e burgut të ditës kritike.

“Unë ndihem i shqetësuar nuk e di se si kanë dalë ato publikime. Sigurisht që këto ne ende nuk i kemi në dorë, prokurorët e prokurorisë janë në kontakt me policinë me hetuesit, si do që të jetë sigurisht që do të merremi edhe me çështjen se si u publikuan këto pamje. Nuk e dimë se kush i ka dhënë këto publikime”, kishte thënë Hoxha

Pamjet e publikuara cenuan familjen Dehari, kështu kishte cilësuar Avokati i Popullit në atë kohë, Hilmi Jashari.

New Born Agency

Fluturime direkte nga Ljublana në Prishtinë dhe anasjelltas!
Haxhiu e pranon se u dogjën mustaqet e Adem Jasharit dhe gishti i Isa Boletinit në IML

Haxhiu e pranon se u dogjën mustaqet e Adem Jasharit dhe gishti i Isa Boletinit në IML

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, duke iu përgjigjur pyetjes së deputetit të Partisë Demokratike të Kosovës, Abelard Tahiri, lidhur me djegien e mustaqeve të komandantit legjendar Adem Jashari dhe gishtit të Isa Boletini, në Institutin e Mjekësisë Ligjore, ka thënë se nuk ka pasur informacione se ato po mbaheshin në IML.

“Sa i përket asaj çka është raportuar dje, mustaqeve dhe gishtit të Isa Boletinit, ato nuk kanë qenë pronë e Institutit të Mjekësisë Ligjore sepse IML nuk ka të drejtë që të mbajë gjëra të tilla. Siç na është thënë, në vitin 2000 familjet Boletini dhe Jashari ia kanë dhënë njërit prej ekspertëve të IML-së. Familjet ia kanë dhënë atij dhe personi i ka mbajtë në zyrë. Po ta dija unë, ato duhej ti mbante shteti. Nuk kam pasur informacione se kanë qenë në zyrë të një prej ekspertëve”, tha Haxhiu.

Nga ana tjetër, deputeti Tahiri në replikë ndaj ministres Haxhiu tha se “me ardh me dhënë arsyetime kaq të lehta në mënyrën se si janë dëmtuar mbetjet mortore të të heroit tonë kombëtar Isa Boletini, dhe me fol për mustaqet e Adem Jasharit në këtë formë, kaq lehtë, dhe mos të ndjesh aspak përgjegjësi është e pabesueshme”.

“Nuk do të kisha mundur që të qëndroj në jetën publike si rezultat i një dëmi moral që ma kishte bërë ky rast”, tha Tahiri.

“Të paktën, në kohën tim si Ministër i Drejtësisë nuk kam përjetuar ndonjë gjë të tillë në Institutin e Mjekësisë Ligjore, nuk kam përjetuar ndonjëherë humbje të mostrave, nuk kam përjetuar ndonjëherë zjarrëvenie – asnjëherë”, shtoi.

Për herë të dytë brenda këtij viti, Instituti i Mjekësisë Ligjore, është përfshirë nga zjarri, ndërsa të mërkurën u raportua se në rastin e fundit të së martës, janë djegur mustaqet e komandantit legjendar Adem Jashari, dhe gishti i Isa Boletinit, gjë që u konfirmua nga vetë ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, këtë të enjte.

Ministria e Haxhiut e konfirmon dështimin e kontratës për aparatet kundër zjarrit në IML

Ministria e Haxhiut e konfirmon dështimin e kontratës për aparatet kundër zjarrit në IML

Dje është shënuar incidenti i dytë i zjarrit brenda këtij viti në Institutin e Mjekësisë Ligjore në Prishtinë. 

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka konfirmuar se nga zjarri në Institutin e Mjekësisë Ligjore, institucion ky që menaxhohet nga dikasteri i saj – nuk janë dëmtuar mbetjet mortore, mostrat, e as arkivi i këtij institucioni.

Më tej ka bërë të ditur se nga informacionet e para dyshohet se zjarri ndodhi si pasojë e defekteve në sistemin elektrik, ndonëse thotë se duhet të pritet që kjo ët konfirmohet nga ekspertët.

“…megjithatë edhe Policia edhe Prokuroria edhe Forenzika edhe ekspertet e zjarrit edhe elektroteknikës kanë qenë menjëherë në vendin e ngjarjes për të kuptuar më shumë se cilat kanë qenë shkaqet e zjarrit”. 

“Nga vlerësimet e djeshme po ashtu  edhe komunikimi që kemi pasur sot ne kemi kuptuar se janë djegur dy zyra brenda Institutit të Mjekësisë Ligjore të ekspertëve mjeku-ligjor, nuk ka pasur djegie as të mostrave pra në hapësirat ku mbahen mostrat as të arkivit të Institutit të Mjekësisë ligjore dhe as të mbetje mortore dhe si mund të them fat në fatkeqësi megjithatë sigurisht që unë nuk mund të flas drejtpërdrejtë atë se çfarë mendojë në këtë situatë”, tha Haxhiu para gazetarëve.

Te dy incidentet kanë mundur të ndodhin për shkak të mungesës së aparaturave për shuarjen e zjarrit, kjo pasi – Ministria e Drejtësisë nuk ka arritur ta nënshkruajë kontratën për këto pajisje.

Të njëjtat kanë munguar edhe dje. Kështu ka konfimruar Ministria e Drejtësisë.

“Lidhur me aktivitetin e prokurimit Servisimi, mirëmbajtjen dhe furnizim me aparate kundër zjarrit, detektor tymi, hidrantë të ujit, Ju njoftojmë se Ministria e Drejtësisë e ka publikuar disa herë këtë aktivitet të prokurimit, por ka qenë e pamundur të lidhet kontrata për arsye se kemi pasur ankesa nga një operator ekonomik i cili i ështëdrejtuar Organit Shqyrtues të Prokurimit (OSHP)”, thuhet në përgjigjen e MD.

Kjo ministri sqaron se sa ankesa kanë marrë për kontratën në fjalë.

“Ankesa e parë është bërë më datën 07.07.2022, gjatë fazës së tenderimit dhe si pasojë e kësaj, ne kemi qenë të detyruar ta pezullojmë aktivitetin e prokurimit bazuar në nenin 108/A pika 2, të Ligjit për Prokurimin Publik të Republikës së Kosovës Nr. 04/L-042, i ndryshuar dhe plotësuar me ligjin Nr. 04/L-237, ligjin Nr. 05/L-068 dhe ligjin Nr. 05/L-092 dhe nenit 6, të Rregullave për parashtrimin ankesave të miratuar nga KRPP-ja”.

Për pasojë kanë qenë të qenë të obliguar të anulojmë procedurën e prokurimit dhe të bëjmë përmirësimin e specifikave teknike.

“Pas pranimit të vendimit të OSHP-së, në këtë vit është formuar komisioni i hartimit të specifikave, i cili e ka bërë hartimin e specifikave teknike. Zyra e Prokurimit e ka përgatitur dhe dërguar për publikim njoftimin për kontratë me datën 30.03.2023”.

Ndërkohë, më datë 02.05.2023 MD ka pranuar përmes platformës elektronike E-prokurimi ankesën e operatorit ekonomik.

“Ministria e Drejtësisë ka ndërmarrë pezullimin e aktivitetin të prokurimit bazuar në Neni 108/A pika 2, të Ligjit për Prokurimin Publik të Republikës së Kosovës Nr. 04/L-042, i ndryshuar dhe plotësuar me ligjin Nr. 04/L-237, ligjin Nr. 05/L-068 dhe ligjin Nr. 05/L-092 dhe nenit 6 të Rregullave për parashtrimin ankesave të miratuar nga KRPP-ja”, vazhdon përgjigja e MD.

“Ankesa është adresuar në fazën e shpalljes së procedurës, e jo në fazën e përfundimit të aktivitetit. Si pasojë e kësaj nuk kemi pasur mundësi të bëjmë korrigjimin e procedurës, hapjen e ofertave dhe as të shtyjmë afatin e hapjes se ofertave”.

Për këtë çështje sot ka folur edhe e para e drejtësisë, Albulena Haxhiu. 

“Ne kemi pasur tre herë shpallje për këtë dhe ka pasur ankesa nga operatorët gjegjësisht sistemi pastaj pezullojnë çfarëdo procedure prandaj nuk ka mundur me u nënshkruar kontrata lënda është në OShP dhe nuk kemi mundur që ta bëjmë asnjë lëvizje sepse ju e dini që bëhet shkelje bëjnë shekeje zyrtaret përgjegjës të cilët nuk presin përfundimin pranë organit OShP-së, ne kemi kërkuar që të marrim informacione edhe të tjera në raport me shumë procedura  dhe çështje të tjera që ndërlidhen”.

“…tani për tani janë këto informacione që i kemi po iu siguroj që çfarëdo përpjekje që mund të këtë dikush për të dëmtuar institucionin kushdo që ka tendenca qellim të këqija do të dështoj nuk mund të jenë tendencat kriminale më të fuqishme se institucionet e Republikës së Kosovës”, tha ajo para gazetarëve.

Albulena Haxhiu nesër jep dëshmi për rastin Dehari, më pas del në konferencë për media

Albulena Haxhiu nesër jep dëshmi për rastin Dehari, më pas del në konferencë për media

Ministria e Drejtësisë ka njoftuar se ministrja Albulena Haxhiu nesër në orën 10:00 do t’i përgjigjet ftesës për të dhënë dëshminë në lidhje me rastin Dehari.

Në njoftimin e MD’së thuhet se pas intervistës, Haxhiu do të mbajë konferencë për media.

“Për shkak të interesimit të madh të medieve, ju njoftojmë se Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, nesër në orën 10:00, do t’i përgjigjet ftesës për të dhënë dëshminë në raport me rastin Dehari. Pas intervistës, në ambientet e Ministrisë së Drejtësisë, Ministrja Haxhiu do të mbajë Konferencë për medie. Për orën, mediet do të njoftohen nesër”, thuhet në njoftim.

PRIMA QERAMIKA Tjera Shirokë, Suharekë,
Kosovë
New Born Master Arsim dhe Edukim Rruga Xhavit Sylaj p.n.,
Kosovë
“Kolegji AAB” Zyra per Regjistrime Arsim dhe Edukim Rr. “Brigada 123” afer furres Edi,
Kosovë
Nails by Teuta Tjera Rr. Brigada 123, Sheshi, Suharekë,
Kosovë
Arkitekturë dhe Dizajn
Architecture/ Interior Design
Suharekë4 vende31 ditë

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë sot dhe paguaj me këste deri në 12 MUAJ.

New Born Master

Kualifikohu për KODIN 95 në Maribor-Slloveni për kategorinë C, CE, D!

New Born Agency

Fluturime direkte nga Ljublana në Prishtinë dhe anasjelltas!

Fabrika e Mobileve "TE NASERI"

Mobilo shtëpinë deri në 10,000 € me mundësi pagese deri në 36 muaj.
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
Suharekë, rruga e lagjes “Fan Noli” vërshohet nga mbeturinat, ankohen qytetarët
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
[FOTO] Vetura përplaset me ujkun në autostradën Prizren-Suharekë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Disa të rinj kapen në video duke dëmtuar ulëset në “Shtigjet e Ecjes”, Muharremaj kërkon intervenimin e policisë
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Ganimete Hoxha nga fshati Budakovë ka nevojë për ndihmën tuaj
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Suharekë, zjarrfikësit vazhdojnë të përballen me zjarre malore
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Ambient i pastër, “betonizohet” rruga në Zonën Industriale
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Zjarr mbi fshatin Sallagrazhdë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Kapen me marihuanë, arrestohen 4 të rinj në Suharekë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, raportohet për të lënduar
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë
Aksident në autostradë në drejtimin Suharekë-Prizren, një person i lënduar rëndë